اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد در طرح تحول سلامت

کد خبر : #835
تاریخ انتشار : شنبه, 13 تیر 1394 11:57
تعداد بازدید کننده : 759
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد در طرح تحول سلامت
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از آغاز برنامه هایی برای اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در قالب طرح تحول نظام سلامت خبر داد.

به گزارش ایرنا، طرح تحول نظام سلامت از 15 اردیبهشت سال گذشته در حوزه درمانی و از 10 شهریور ماه همان سال در حوزه بهداشت آغاز شد که حوزه بهداشت آن بخش های متعددی از جمله سلامت دهان و دندان، تغذیه و اخیرا نیز اعتیاد را شامل می شود.

دکتر علیرضا نوروزی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: در اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در قالب طرح تحول نظام سلامت، برنامه های مختلفی از جمله غربالگری، مداخلات مختصر و آموزش مهارت های فرزندپروری بویژه در حاشیه شهرها اجرا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در حال ظرفیت سازی هستند تا کارگاه های آموزشی برای مربیان مهارت های فرزندپروری را اجرا کنند تا این مربیان بصورت آبشاری در سراسر کشور، نیروهای لازم را برای این کار آموزش دهند.

نوروزی یادآور شد: در قالب اجرای این طرح برای هر 30 تا 50 هزار نفر جمعیت، یک کارشناس سلامت روان تعریف شده تا کارهای غربالگری، مداخله و آموزش را بصورت رایگان برای این جمعیت انجام دهند.

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: ارایه آموزش مهارت های فرزندپروری فقط بمنظور پیشگیری از اعتیاد فرزندان خانواده نیست، بلکه بطور کلی کارکردهای ارتباطی خانواده را بهبود بخشیده و به تحکیم ساختار خانواده کمک می کند.

نوروزی یادآور شد: تاکنون سه دوره آموزشی کشوری برای تربیت مربیان مهارت های فرزندپروری برگزار شده است.

به گفته وی، کارشناسان مراقب سلامت خانواده و کارشناسان سلامت روان و روانپزشکان این آموزش ها را فراگرفته و خدمات لازم را در سطوح مختلف به مردم در زمینه پیشگیری از اعتیاد ارایه می کنند.

نوروزی افزود: رسانه ها باید تلاش کنند که مهارت های فرزندپروری، مشاوره و خدمات سلامت روان تبدیل به نیاز و تقاضای مردم شود.

“ اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد در طرح تحول سلامت ”
تگ ها اعتیاد