فقر بهداشتی حیات کودکان جهان را تهدید می کند

کد خبر : #831
تاریخ انتشار : شنبه, 13 تیر 1394 11:50
تعداد بازدید کننده : 852
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فقر بهداشتی حیات کودکان جهان را تهدید می کند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینکه هم اکنون 2 میلیارد و 400 میلیون نفر از مردم جهان با کمبود امکانات بهداشتی روبرو هستند هشدار داد که ادامه اینگونه کمبود ها رشد و دوام میلیون ها کودک جهان را به خطر انداخته است.

ه گزارش ایرنا، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه با انتشار گزارشی اعلام کردند که درآستانه موعد تعیین شده برای دستیابی به اهداف توسعه هزاره، هنوز 2 میلیارد و 400 نفر از مردم جهان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و امکانات بهداشتی محروم هستند.

در این گزارش مشترک اشاره شده است که هم اکنون بیش از 946 میلیون نفر از مردم جهان برای قضای حاجت از فضای باز استفاده می کنند و این مسئله یکی از عوامل سوء تغذیه و شیوع بیماری های مختلف ذکر شده است .

'سنجای ویجسکرا' سرپرست برنامه بهداشت و نظافت یونیسف با تاکید بر اینکه مقابله با نابرابری ها تنها راه دستیابی به پیشرفت و توسعه با دوام است ، گفته است: روند غالب در جهان امروز تا کنون این بوده که ابتدا اقشار ثروتمند از پیشرفت برخوردار شده و فقط زمانی که آن ها به آنچه خواسته دست پیدا کرده اند نوبت به مستمندان و بی بضاعت ها رسیده است.

وی تاکید کرده است که تنها راه دستیابی به اهداف توسعه هزاره فراهم آوردن امکانات لازم برای پیشرفت و توسعه بی بضاعت ترین اقشار جهان است.

در گزارش مشترک این دو نهاد بین المللی آورده شده است که تلاش های بین المللی سازمان ملل از سال 1990 تا کنون امکان دسترسی بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون نفر از مرد جهان به آب اشامیدنی سالم را فراهم کرده و در نتیجه هم اکنون 91 درصد از مردم جهان به اینگونه امکانات دسترسی دارند.

دراین گزارش همچنین اشاره شده است که در سایه همین تلاش ها آمار مرگ ومیرهای ناشی از کمبود های بهداشتی در میان کودکان از بیش از 2 هزار نفر در سال 2000 به یکهزار نفر در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

براساس این گزارش، شمار زیادی از مردم جهان روزانه در اثر بیماری های ناشی از آب آشامیدنی ناسالم جان خود را از دست می دهند و دسترسی به آب سالم نه تنها مانع این مرگ ومیر ها می شود بلکه از شیوع بیماری های مختلف رایج در مناطق گرمسیر نیز جلوگیری می کند.

“ فقر بهداشتی حیات کودکان جهان را تهدید می کند ”