عفو بین الملل: پلیس در تمام ایالت های آمریکا حقوق بشر را نقض می کند

کد خبر : #790
تاریخ انتشار : یکشنبه, 31 خرداد 1394 14:34
تعداد بازدید کننده : 983
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عفو بین الملل: پلیس در تمام ایالت های آمریکا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان عفو بین الملل در گزارشی می گوید، قوانین مربوط به استفاده پلیس از خشونت مرگبار در هیچ یک از 50 ایالت آمریکا با استانداردهای بین المللی حقوق بشر مطابقت ندارد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این گزارش در برخی از ایالت ها هیچ قانونی مبنی بر این که چه زمانی پلیس می تواند از سلاح گرم استفاده کند، وجود ندارد.

به نوشته یک رسانه غربی، پژوهشگران عفو بین الملل در گزارش خود با عنوان «نیروی مرگبار: استفاده پلیس از نیروی مهلک در ایالات متحده» از مقررات دولتی، گزارش های پلیس، قضاوت های دادگاه و اطلاعات آماری در تحقیقات خود استفاده کرده اند.

بنا به استانداردهای حقوق بشری مطرح شده توسط عفو بین الملل، پلیس از سلاح های بالقوه مرگبار و یا نیروی فیزیکی مهلک زمانی می تواند استفاده کند که آخرین راه و تنها وسیله برای دفاع از خود و یا افرادی که در معرض خطر مرگ یا آسیب جدی بدنی قرار دارند، باقی مانده باشد.

نتایج تحقیقات عفو بین الملل نشان می دهد که مقررات در برخی از ایالت ها نه تنها با استانداردهای بین المللی حقوق بشر در تناقض هستند بلکه حتی استانداردهای قانون اساسی آمریکا را نیز نقض می کنند. از جمله به عنوان مثال در ایالت های نیویورک، کالیفرنیا، داکوتای جنوبی و میسوری.

9 ایالت دیگر و همچنین منطقه کلمبیا (واشنگتن دی دسی) هیچ گونه قانون و مقرراتی در مورد این که چه زمانی پلیس می تواند از خشونت مرگبار استفاده کند، ندارند.

افزون بر این، در هیچ ایالتی نهادهای دولتی وجود ندارند که موارد خشونت مرگبار پلیس را بلافاصله مستقل و جامع مورد بررسی قرار دهند.

در ایالات متحده آمار جامع ملی درباره شمار قربانیان خشونت پلیس وجود ندارد. اما اطلاعات محدودی که در دسترس است نشان می دهند که اغلب قربانیان خشونت پلیس سیاه پوست ها هستند.

مرگ سیاه پوستان به دست پلیس در ماه های اخیر بحث های شدیدی را درباره نژادپرستی در آمریکا دامن زده است. در بررسی های دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز ایالات متحده در این باره مورد بازخواست قرار گرفت.

“ عفو بین الملل: پلیس در تمام ایالت های آمریکا حقوق بشر را نقض می کند ”