نژادپرستی؛ رسوایی جامعه آمریکا

کد خبر : #788
تاریخ انتشار : شنبه, 30 خرداد 1394 10:00
تعداد بازدید کننده : 720
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نژادپرستی؛ رسوایی جامعه آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک رسانه آلمانی نژادپرستی و حمل سلاح را دو معضل جامعه آمریکایی دانسته است.

به گزارش تسنیم، "دویچه وله" آلمان در مطلبی با عنوان «نژادپرستی، رسوایی آمریکا» با اشاره به کشتار حاضران در یک کلیسای سیاه‌پوستان آمریکا متعلق به فرقه مسیحیان متدیست در شهر چالستون، ایالت کارولینای جنوبی آمریکا به‌دست یک جوان سفیدپوست نوشت: قتل‌عام سیاه‌پوستان در این کلیسا به‌دست یک جوان سفیدپوست نشانگر دو معضل در جامعه آمریکا است، نژادپرستی و مالکیت سلاح. چنین شرایطی برای این قدرت جهانی گواهی بی‌آبرویی و بی‌بضاعتی و یک تهدید است.

نویسنده در ادامه نوشت: اوضاع یک کشوری که در آن رئیس جمهوری عملاً در برابر یک لابی ناتوان است چگونه است؟ رئیس جمهوری آمریکا بعد از اتفاق حمام خون در کلیسای سیاه‌پوستان در شهر چالستون بار دیگر مانند حوادث مشابهی که قبلاً اتفاق افتاده بود خواستار قوانین سلاح سختگیرانه‌تر در آمریکا شد.

اوباما می‌داند که لابی‌های قدرتمند سلاح در آمریکا مراقب هستند که همه‌چیز همان‌گونه که هست باقی بماند. تقریباً هرکسی در آمریکا می‌تواند به ازای پول کمی سلاح تهیه کند و انسان‌ها را بکشد.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح کرد: چگونه است در کشوری که در آن جرایم خشونت آمیز با انگیزه‌های سیاسی با استانداردهای دوگانه سنجیده می‌شوند؟ اگر عامل کشتار کلیسای سیاه‌پوستان در شهر چارلستون یک مسلمان بود هرکسی در این کشور مسلماً از یک اقدام تروریستی سخن می‌گفت، اما در اینجا این‌گونه نیست. وقتی که یک نژادپرست سفیدپوست با انگیزه‌های تبعیض نژادی مسیحیان سیاه‌پوست در یک کلیسا را قتل‌عام می‌کند سیاستمداران و رسانه‌های آمریکایی از کاربرد کلمه تروریسم اجتناب می‌کنند، به‌عوض آنها از یک مرد با ذهن ناپایدار و یک دیوانه سخن می‌گویند.

چگونه است در یک کشوری که در آن آزادی به‌اندازه‌ای وسعت دارد که اقدام فتنه‌گری علیه ملت تحمل و نادیده گرفته می‌شود؟ همچنین در کارولینای جنوبی حداقل 16 گروه نژادپرستی با ادعای برتری نژاد سفید بر سیاه فعال هستند. این سازمان‌های سری کلان با دیدگاه‌های بیمارگونه خود همچنان در آمریکا زندگی می‌کنند.

این ایده‌های نژادپرستی هستند که الهام‌بخش عاملان این‌گونه جنایت در آمریکا هستند. این قوانین سهل انگارانه هستند که برای این عاملان جنایت حمل و مالکیت سلاح را ساده می‌کنند.

نویسنده در ادامه نوشت: آمریکا می‌تواند یک کشور فوق العاده باشد. مردم این کشور مهمان‌نواز، آزادی‌خواه و تقریباً وطن‌پرستان ساده و بی‌تکلفی هستند. آمریکا اغلب آخرین امید برای فقرا و پناهندگان سراسر دنیا است و همچنین امروز هم این‌گونه است. البته اگر این کشور می‌خواهد همچنان به پیشرفت و رونق خود ادامه دهد باید خود را تغییر دهد. نژادپرستی نباید در این کشور رشد کند. این مسئله همبستگی و انسجام داخلی جامعه را نابود می‌کند. نژادپرستی یک اشتباه کوچک نیست، این مسئله نباید در خانواده‌ها، مدارس، سیاست و در پلیس آمریکا بی‌اهمیت جلوه داده شود.

“ نژادپرستی؛ رسوایی جامعه آمریکا ”