بی توجهی به سرنوشت کودکان در درگیری‌های مسلحانه عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت

کد خبر : #786
تاریخ انتشار : شنبه, 30 خرداد 1394 9:53
تعداد بازدید کننده : 923
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بی توجهی به سرنوشت کودکان در درگیری‌های مسلحانه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل اقدامات گروه های افراطی بویژه در مورد کودکان را چالشی بزرگ و جدی برای جهان امروز دانست و افزودبی توجهی به سرنوشت میلیون ها کودک قربانی این اقدامات عواقب خطرناکی را برای جهان در بر خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، 'غلام علی خوشرو 'سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد طی سخنانی در نشست شورای امنیت درخصوص'کودکان و درگیری های مسلحانه' بر اهمیت رسیدگی به این مسئله از سوی جامعه جهانی بویژه در شرایط فعلی در مواجهه با بحرانهای گوناگون و مبتلابه منطقه ای تاکید کرد.

سفیر کشورمان سال 2014 را سال اهمال در مورد سرنشوت کودکان گرفتار دردرگیرهای مسلحانه دانست و گفت که گزارش دبیر کل و سایر ارگان های سازمان ملل حاکی از ادامه شرایط دلهره آور کودکان گرفتار در درگیریهای مسلحانه و در مناطق جنگ زده است.

وی با تصریح این که گروههای متخاصم کوچکترین احترامی برای حقوق بشردوستانه بین المللی و رفاه و آسایش کودکان قائل نیستند،گفت:رویدادهای جاری در جهان نشان می دهد که کودکان بیشماری همچنان قربانی درگیریهای مسلحانه می شوند و شمار تلفات این کودکان بیگناه رو به فزونی گذاشته است.

خوشرو افزود: متاسفانه ابعاد این بحران در اثر افزایش حملات در کشورهای منطقه خاورمیانه روز به روز بیشتر می شود و گروههای افراطی چالشی جدی برای منطقه ما به بار آورده اند و تداوم خشونت های آنها علیه کودکان از جمله حمله به مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستانها و ربودن گروهی کودکان همچنان رو به فزونی است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه تلاش بیشترجامعه بین الملل برای برخورد با این مسئله و مقابله جدی تر در این زمینه را تنها تضمین کارایی شیوه ها و سیاستهای حمایتی از کودکان و غفلت در این زمینه را موجب تضعیف این سیاست ها دانست.

خوشرو با اشاره به وضعیت بحرانی کودکان کشور یمن افزود براساس گزارش اخیر یونیسف بمباران های یمن تاکنون موجب مرگ 279 کودک و مجروحیت 402 کودک یمنی شده که این رقم از کل تلفات کودکان در سال گذشته میلادی بسیار افزون تر است و نشان می دهد که ادامه درگیریها در یمن بالقوه می تواند به بروز بحران های انسانی تبدیل شود.

وی افزود: بمباران ها و تخریب هدفمند زیرساختهای کشوری که 90 درصد از مایحتاج غذایی آن از طریق واردات تامین می شود عواقب و ناهنجاری های دراز مدتی را برای این کشوربه همراه خواهد داشت.

سفیر کشورمان بااشاره به گزارش دبیرکل و سایر نهادهای این سازمان در خصوص حملات تیر و مرداد سال گذشته نیروهای رژیم صهیونیستی به غزه و کشته شدن 540 کودک فلسطینی و مجروح شدن 2955 نفر از این کودکان که به نقص عضو دائمی هزار کودک فلسطینی انجامید، گفت : در سال گذشته میلادی آمار حمله به مدارس، کودکستانها و بیمارستانها از سوی رژیم صهیونیستی بالاترین رقم در آن سال بود و ادامه ممانعت این رژیم از دسترسی و ارسال کمک به مردم گرفتار در مناطق اشغالی، سلامت و حیات کودکان فلسطینی را به خطر انداخته و این موضوع سند دیگری از نادیده گرفتن حقوق بین الملل بشردوستانه از سوی گردانندگان این رژیم و نیزعدم پاسخگویی آن ها در مورد نقض حقوق این کودکان است.

خوشرو بار دیگرخواستار محکومیت رژیم صهیونیستی بخاطر جنایات جنگی و نقض حقوق شهروندان فلسطینی و ویران نمودن زیرساختهای غزه در جریان تجاوزات اخیر این رژیم به سرزمین های فلسطینی شد و از جامعه بین المللی بویژه شورای امنیت خواست به تلاش خود برای پایان بخشیدن به ادامه مصونیت این رژیم و اجرای عدالت در مورد قربانیان فلسطینی ادامه دهند.

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران همراه با سایر کشورها از اینکه نام رژیم صهیونیستی , علیرغم توصیه نماینده ویژه دبیر کل، در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار نگرفته است مراتب تاسف عمیق خود را از این تصمیم اعلام می دارد و ادامه داد: شورای امنیت خود 6 معیار مشخص را بعنوان مصادیقی از نقض حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه شناسایی کرده است و مستندات فراوان از جمله گزارشهای سازمان ملل حکایت از نقض هدفمند حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق کودکان فلسطینی از سوی این رژیم دارد.

سفیر کشورمان گفت:باتوجه به روند رو به رشد درگیریهای خشونت آمیز و اقدامات گروه های افراطی خشونت طلب درجهان امروز، در صورتی که سازمان ملل و جامعه جهانی تدابیر قاطعی را در این رابطه بکار نگیرد، این روند پی آمد های جدی و خطرناکی را متوجه نسل ها و جوامع آینده خواهد نمود و لازم است راهکارهای موثری برای رفع این خطر اندیشیده شود.

“ بی توجهی به سرنوشت کودکان در درگیری‌های مسلحانه عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت ”