نامه نهادهای حقوق بشری به سازمان ملل برای توقف حملات عربستان به یمن

کد خبر : #745
تاریخ انتشار : دوشنبه, 11 خرداد 1394 10:53
تعداد بازدید کننده : 702
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نامه نهادهای حقوق بشری به سازمان ملل برای توقف...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دهها شخصیت و سازمان بین المللی فعال در زمینه دفاع از حقوق بشر با ارسال نامه ای به «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، ضمن ابراز نگرانی شدید از ادامه تجاوزهای رژیم آل سعود به یمن، توقف حملات و تسهیل در ارسال کمک های بشردوستانه به آن کشور را خواستار شده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی یمن «سبأنت»، 53 سازمان بین المللی و فعال حقوق بشر با امضای این نامه، اوضاع فاجعه بار انسانی در یمن را یادآور شده و توقف فوری حملات وحشیانه آل سعود به ملت مظلوم و بی گناه و ارسال هرچه سریع تر کمک های انسانی به این کشور را خواستار شده اند.

در این نامه آمده است که حضور عربستان سعودی در شورای امنیت سازمان ملل با توجه به اقدام این کشور در نقض پیاپی حقوق بشر در یمن و نادیده گرفتن قوانین بین المللی، در «تناقض آشکار» است.

امضاکنندگان این نامه خواستار تلاش جامعه بین الملل برای ارسال فوری کمک های بشردوستانه به یمن شده اند.

این نامه همچنین از بیانیه هماهنگ کننده سازمان ملل که در تاریخ 4 ماه مه (14 اردیبهشت) درباره ضرورت توقف حملات عربستان به فرودگاه صنعا به منظور فراهم آوردن امکان ارسال کمک های بشردوستانه منتشر شد، استقبال کرده است.

در حال حاضر جنگنده های عربستان همچنان به بمباران شهرهای مختلف یمن و حمله به تاسیسات زیربنایی این کشور ادامه می دهند.

در این نامه آمده است که ائتلاف عربی به رهبری عربستان نه تنها درخواست های مربوط به توقف حملات به یمن را نادیده گرفته بلکه در هفته های اخیر با تشدید حملات، شهر صنعا را به عنوان هدف نظامی اعلام کرده و این امر باعث آواره شدن ده ها هزار نفر از ساکنان این شهر شده است.

امضا کنندگان این نامه، تجاوز عربستان به یمن را مجازات گروهی و جنایت جنگی توصیف و تاکید کرده اند که تمایز قائل شدن بین اهداف نظامی و غیر نظامی امری ضروری است.

این نامه بر لزوم توقف حملات هوایی برای آماده سازی باند فرودگاه ها به منظور استقبال از هواپیماهای حامل کمک های بشردوستانه بین المللی تاکید کرده است.

این فعالان حقوق بشر همچنین آمادگی خود را برای تلاش به منظور برقراری آتش بس در یمن اعلام و تاکید کردند که آتش بس زمینه انتقال کمک های فوری به داخل یمن، خروج شهروندان یمنی از مناطق درگیری و ایجاد فرصت مذاکره و گفتگو برای طرف های درگیر را تا حد زیادی فراهم می سازد.

«یوهانس وان درکلاو» هماهنگ کننده ویژه امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که فرودگاهها به عنوان شاهرگ اصلی یمن همچنان هدف حملات گسترده عربستان قرار می گیرند و ارسال کمک های فوری پزشکی و انسانی برای نهادهای ذیربط در یمن عملا غیر ممکن است و این شرایط تاثیر بسیار بدی بر مردم این کشور دارد.

بر اساس گزارش های سازمان ملل متحد، نزدیک به 9 میلیون یمنی - به بیان دیگر بیش از یک سوم از کل جمعیت یمن- نیاز فوری و شدید به کمک های انسانی دارند.

عربستان با ائتلاف 9 کشور عربی منطقه به جز عمان از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای علیه یمن به اجرا گذاشت تا عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای آن کشور را تامین می کنند، جلوگیری کند.

براثر این حملات تاکنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستانها و مدارس و حتی خانه های مردم این کشور نابود و هزاران یمنی از جمله صدها زن و کودک کشته و یا مجروح شده اند.

کارشناسان، حمله های عربستان به یمن و محاصره مردم این کشور را به جنایات رژیم صهیونیستی در قبال ساکنان غزه، تشبیه کرده اند

رژیم عربستان که با اهداف خاصی از جمله بازگرداندن رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به حکومت در صنعا این جنگ را با فریب اذهان عمومی آغاز کرد، اکنون در باتلاق یمن گرفتار شده و به هیچکدام از خواسته های خود نرسیده است.

“ نامه نهادهای حقوق بشری به سازمان ملل برای توقف حملات عربستان به یمن ”