کمک‌های بشر دوستانه ایران ۵ ژوئن تحویل یمن می‌شود

کد خبر : #723
تاریخ انتشار : دوشنبه, 4 خرداد 1394 11:15
تعداد بازدید کننده : 758
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کمک‌های بشر دوستانه ایران ۵ ژوئن تحویل یمن می‌شود
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سخنگوی کشتی نجات می گوید: محموله کمک‌های ۲۵۰۰تنی و بشردوستانه ایران اهدایی به مردم مظلوم یمن، طبق توافق با سازمان ملل، ۵ ژوئن در بندر الحدیده تحویل مقامات یمنی می‌شود.

به گزارش تسنیم، تخلیه بار کشتی نجات سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که از روز گذشته در بندر جیبوتی اغاز شده بود همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود تا 3 تا 4 رز آینده نیز ادامه داشته باشد.

کشتی نجات حامل 2500 تن کمک های انسان دوستانه ملت ایران به مردم مظلوم یمن است، از غروب دوشنبه 21 اردیبهشت ماه اسکله شهید رجایی بندرعباس را با مقصد بندر حدیده یمن ترک کرد اما کارشکنی‌های پی‌درپی رژیم سعودی و البته درخواست سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی از هلال احمر ایران، موجب شد که کمک‌های ایران در کشتی نجات، پیش از رسیدن به حدیده در جیبوتی پهلو بگیرد تا از طریق صلیب سرخ جهانی به مردم یمن برسد.

علی بحرینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جیبوتی و اتیوپی در پاسخ به این سؤال که چرا مقصد کشتی نجات از حدیده به جیبوتی تغییر یافت، به خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: تلاش و هدف جمهوری اسلامی ایران از ارسال کمک‌های انسان دوستانه کمک به مردم مظلوم یمن است و البته ما تلاش کردیم که کمک‌های انسان دوستانه به طور مستقیم در اختیار مردم یمن قرار بگیرد اما لازمه این اقدام برقراری آتش بس و استقرار نیروهای فنی سازمان ملل در حدیده بود؛ وقتی این شرایط پیش نیامد، انتقال کمک‌های انسان دوستانه را از طریق صلب سرخ جهانی انتخاب کردیم.

اما نرسیدن کشتی نجات به یمن، بیش از همه موجب رسوایی دیگر برای رژیم سعودی شد؛ به گفته کارشناسان، ایران با تخلیه بار خود در جیبوتی ادعای کذب سعودی‌ها مبنی بر وجود تسلحیات نظامی در کشتی نجات را به جهانیان اثبات کرد و در عین حال صداقت و حسن نیت خود را باردیگر بر همگان نشان داد.

دکتر عبدالرحمان راجح رئیس مرکز پژوهش های سیاسی یمن درباره پیامدهای کارشکنی‌های رژیم سعودی گفت: پهلوگیری نجات در جیبوتی، شکست بزرگ سیاسی را برای عربستان در افکار عمومی رقم زد و در مقابل دیدگان جهانیان و در حضور نهادهای بین‌المللی از صلیب سرخ گرفته تا سازمان ملل، ادعای کذب سعودی‌ها نمایان شد. تردید ندارم که نفرت و انزجار از سعودی‌ها در یمن افزایش شدیدی خواهد یافت. مردم یمن فراموش نخواهند کرد که جمهوری اسلامی ایران و مردم این کشور برای کمک به مجروحان و مردم جنگ زده یمن از هیچ اقدامی دریغ نکردند.

در عین حال، برخی تحلیل گران بین‌المللی معتقدند، کارشکنی‌ عربستان در مقابل کمک‌های انسان دوستانه موجب خروش افکار عمومی جهان علیه حاکمان سعودی دارد، کالیب ماپین فعال ضدجنگ آمریکایی که در کشتی نجات حضور داشت، می‌گوید کارشکنی سعودی‌ها در مقابل کشتی نجات حتماً اعتراض‌های مردمی علیه حاکمان سعودی را افزایش خواهد داد؛ من فکر می‌کنم حداقل دستاورد کشتی نجات این بود که سعودی‌ها را یک قدم دیگر به اضمحلال نزدیک کرد.

سامبا جان‌ نی فعال ضدجنگ فرانسوی نیز معتقد است، که 90 درصد اهداف ایران در انتقال کمک‌های انسان دوستانه به مردم یمن محقق شده است و تنها کمک‌های انسان دوستانه با چند روز تاخیر به مردم یمن خواهد رسید؛ او که در کشتی نجات حضور داشت می‌گوید: من به حضور در کشتی نجات افتخار خواهم کرد چرا که این کشتی حامل پیام مهمی بود و هست که در تاریخ ماندگار خواهد شد.

و اما سرنوشت کمک‌های انسان دوستانه که از اساسی ترین اهداف ایران بود، چه خواهد شد؟ کمک‌های انسان دوستانه توسط کدام نهاد و چه زمانی به مردم یمن خواهد رسید؟

سید مجتبی احمدی سرپرست و سخنگوی کشتی نجات درباره توافقی که با نماینده و مدیر برنامه جهانی غذا مستقر در جیبوتی نوشته است، می‌گوید: ما با آقای هایدن توافقنامه مشترکی را نوشتیم که به موجب آن، کمک‌های انسان دوستانه ملت ایران بعد از تخلیه، مجددا در کشتی مونا که توسط سازمان برنامه جهانی غذا، اجاره خواهد شد، بارگیری می‌شود و حدودا 5 ژوئن، کمک‌های انسان دوستانه ملت ایران در بندر الحدیده به هلال احمر یمن تحویل داده می‌شود و گزارش این اقدام نیز توسط سازمان ملل به جمعیت هلال احمر ایران ارائه خواهد شد.

و اما بعد از چند روز دیگر و با پایان تخلیه بار، ماجرای کشتی نجات به پایان خواهد رسید، پایانی که حامل پیام‌های روشن به جامعه جهانی و افکار عمومی بود و ان اینکه یمن را باید به نجات رساند.

“ کمک‌های بشر دوستانه ایران ۵ ژوئن تحویل یمن می‌شود ”