میانمار مسئولیت بحران مهاجران روهینگیا را بر عهده نگرفت

کد خبر : #712
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 اردیبهشت 1394 10:19
تعداد بازدید کننده : 692
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
میانمار مسئولیت بحران مهاجران روهینگیا را بر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
میانمار از بر عهده گرفتن مسئولیت بحران فزاینده سرگردانی هزاران مسلمان روهینگیا در دریا خودداری کرد.

این در حالی است که تردیدهایی درباره حضور این کشور در نشست منطقه ای که قرار است اواخر این ماه برای یافتن راه حلی فوری برای نحوه برخورد با قایق های حامل پناهجویان در تایلند برگزار شود، بروز کرده است.
زاو اچ تای Zaw Htay ، رئیس دفتر رئیس جمهور میانمار گفت: « ما به مشکل مهاجران بی اعتنا نیستیم، با وجود این، سران کشور ما درباره شرکت یا شرکت نکردن در نشست تایلند بر اساس موضوعی که قرار است در این نشست مورد بحث قرار گیرد، تصمیم گیری خواهند کرد. ما اتهامات را مبنی بر اینکه میانمار منشاء این مشکل است، نخواهیم پذیرفت.»
وی بخشی از تقصیر را به گردن همسایگان میانمار انداخت و گفت از دیدگاه بشردوستانه، «مایه تاسف است که برخی کشورها این افراد را نمی پذیرند و روانه دریا می کنند.»
به نظر می رسید مهاجران می خواهند خود را به کشور مالزی برسانند که بخش عمده جمعیت آن مسلمان است و در سال های اخیر میزبان بیش از 450 هزار مسلمان روهینگیا بوده است، اما مقامات مالزی در حال حاضر می گویند دیگر قادر به پذیرش شمار بیشتری از مهاجران نیستند. اندونزی و تایلند نیز موضع مشابهی در این خصوص اتخاذ کرده اند.
تایلند نشست بیست و نهم مه را برای حضور مقامات 15 کشور دیگر برنامه ریزی کرده است تا در این نشست درباره «علل ریشه ای مهاجرت غیرعادی در اقیانوس هند تبادل نظر شود.
زاو اچ تای روز جمعه گفته بود: «اگر در دعوت از دولت میانمار برای شرکت در این نشست منطقه ای به موضوع مسلمانان روهینگیا اشاره شود، دولت میانمار در نشست شرکت نخواهد کرد.» وی روز شنبه گفت هنوز از میانمار برای شرکت در این نشست دعوت رسمی نشده است. رئیس دفتر ریاست جمهوری میانمار در پی هشدارهای فزاینده سازمان ملل درباره کشته شدن مهاجران در دریا گفت: « شدیدترین نقض حقوق بشر توسط مقامات فاسدی صورت می گیرد که در قاچاق انسان مشارکت دارند و با سندیکاهای قاچاق همدست هستند.»
به گزارش آسوشیتدپرس از یانگون، کشتی های حامل بیش از دو هزار مهاجر خسته و گرسنه وارد اندونزی، مالزی و تایلند شده اند، این در حالی است که گفته می شود هزاران مهاجر دیگر در دریا دستخوش امواج شده اند، چرا که ناخدا و قاچاقچیان قایق های حامل پناهجویان را در دریا رها کرده اند.
هر سه کشور نیروی دریایی خود را اعزام کرده اند تا قایق های حامل پناهجویان را به عقب برانند یا اینکه آب و مواد غذایی در اختیار سرنشینان قایق ها قرار می دهند و آنها را به کشورهای دیگر هدایت می کنند.
این مهاجران، شامل مسلمانان روهینگیا هستند که از آزار و اذیت در کشور میانمار -که بخش عمده جمعیت آن مسلمان هستند- فرار می کنند، و اتباع بنگلادشی که به دنبال زندگی بهتر در خارج از کشورشان هستند.

“ میانمار مسئولیت بحران مهاجران روهینگیا را بر عهده نگرفت ”