هشدار سازمان ملل نسبت به "جنایات جنگی" گرو‌ه‌های مسلح در لیبی

کد خبر : #692
تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 اردیبهشت 1394 10:07
تعداد بازدید کننده : 527
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار سازمان ملل نسبت به "جنایات جنگی"...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هیات ویژه سازمان ملل در امور لیبی ضمن هشدار نسبت به اقدامات گروه‌های مسلح علیه غیرنظامیان لیبیایی نظیر کشتار، شکنجه و ربودن این اقدامات را جنایات جنگی خوانده و خواهان مجازات عاملان آن در دادگاه‌ کیفری بین‌المللی شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری العهد، هیات ویژه سازمان ملل در امور لیبی در بیانیه‌ای گروه‌های مسلح در تمامی مناطق لیبی را مسئول ربودن غیرنظامیان، شکنجه و کشتار آنها دانست و تاکید کرد ،این افراد به خاطر ارزش‌ها، افکار و یا وابستگی‌های سیاسی‌شان در معرض این اقدامات جنایتکارانه قرار گرفته‌اند.

این هیات اعلام کرد: ربوده‌شدگان تا حد مرگ در معرض شکنجه قرار گرفته و برخی از آنها در حین بازداشت جان خود را از دست می‌دهند. در این بیانیه نامی از گروه‌های مسلح برده نشده است.

هیات ویژه سازمان ملل در امور لیبی ضمن هشدار به اقدامات وحشیانه گروه‌های مسلح آن را جنایتی جنگی خواند و تاکید کرد عاملان این جنایات در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه خواهند شد.

این هیات به ریاست برناردینو لئون از طرف‌های شرکت کننده در گفت‌وگوهای سیاسی در لیبی خواست تا پرونده گروگان‌ها و گم شدگان را به عنوان بخشی از تدابیر اعتمادسازی به طور قانونی بررسی کنند و در این راستا به عملیات تبادل اسیران طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته میان شهرهای مصراته، الزاویه، صبراته و زواره از یک سو و میان شهرهای الزنتان و الرجبان از سوی دیگر اشاره کرد.

براساس این گزارش، شورای امنیت در قطعنامه شماره 1970 صادره در فوریه 2011، دادگاه کیفری را موظف به بررسی جنایات جنگی و غیرانسانی در لیبی کرد.

“ هشدار سازمان ملل نسبت به "جنایات جنگی" گرو‌ه‌های مسلح در لیبی ”