گزارش دیده بان حقوق بشر از شراکت آمریکا با عربستان در کشتار مردم بیگناه یمن

کد خبر : #672
تاریخ انتشار : شنبه, 19 اردیبهشت 1394 10:45
تعداد بازدید کننده : 603
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده بان حقوق بشر از شراکت آمریکا با...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دیده بان حقوق بشر ضمن محکومیت کاربرد بمب های خوشه ای از سوی عربستان ضد مردم غیرنظامی یمن تاکید کرد: آمریکا با فروش این تسلیحات ممنوعه به عربستان و امارات، در اشتباه آنان شریک است.

«کنث رات»، مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نیویورک افزود: دیده بان حقوق بشر دریافته است که جنگنده‌های عربستان از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده اند، بمب هایی که به هیچ عنوان و به ویژه نباید در نزدیکی مناطق غیر نظامی استفاده شوند و عربستان سعودی هیچ دلیلی ‌برای بمباران نامتعارف در یمن ندارد.
کنث رات گفت: این بمب ها پس از پرتاب باز و به تعداد زیادی بمب‌های کوچک تر که قابلیت پوشش مساحت بیشتری را برای تخریب دارند، تبدیل می شوند.
بالاترین مقام سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک افزود: بمب های خوشه ای به طور ذاتی، سلاح هایی نامتعارف و نامعقول هستند، برای اینکه با چنین بمب هایی نمی‌ توان اهداف خاصی‌ را مورد هدف قرار داد و بسیاری از آنها در نخستین برخورد با زمین، منفجر نمی شوند و بعدها کودکان و یا دیگران آنها را برمی‌دارند که منجر به از بین رفتن آنها می شود.
وی از وجود معاهده منع استفاده از بمب های خوشه ای در سازمان دیده بان حقوق بشر خبر داد و گفت: متاسفانه عربستان سعودی و امارات متحده عربی‌، این معاهده را به رسمیت نشمرده اند و ما تاکید داریم که از چنین سلاح هایی نباید استفاده شود، زیرا سلاح‌های نامعقولی هستند.
کنث رات در پاسخ به این سئوال که گفته شده، آمریکا این بمب ها را در اختیار عربستان قرار داده است، گفت: بله، اینها بمب هایی بودند که ایالت متحده هم به عربستان سعودی و هم به امارات متحده عربی‌ فروخته است.
وی افزود: آمریکا نیز نباید چنین بمب هایی را تولید کند و نباید آنها را بفروشد و اگر می فروشد، باید مطمئن شود تا از آنها استفاده نمی‌شود، در نتیجه آمریکا نیز در این اشتباهات شریک است.
این مقام بلندپایه سازمان دیده بان حقوق بشر در ادامه با اشاره به فاجعه انسانی موجود در یمن گفت: دیده بان حقوق بشر بسیار نگران شرایط یمن است به ویژه شرایط بشردوستانه، کمبود غذا و سوخت که منجر به بروز مشکلات سلامتی‌ بی شماری می شوند.
وی افزود: ما خیلی ‌مشتاقیم تا آتش ‌بسی را که سعودی‌ها حرف از آن می زنند، شاهد باشیم ولی‌ متاسفانه آنها درمورد آتش بسی کوتاه و محدود صحبت می کنند اما روشن است به آتش‌ بس کامل نیاز است.
مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر به آمارهای صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) درباره اوضاع یمن اشاره کرد و گفت: یونیسف به تازگی اعلام کرده است که بیش از صد‌ها هزار کودک یمنی در معرض خطر هستند، چون کمک‌های اولیه بهداشتی و غذا به مقدار کافی ‌ندارند.
وی افزود: طبق اعلام یونیسف، دور نخست زمانبندی واکسیناسیون کودکان یمنی نیز به تعویق افتاده است و احتمال گسترش ویروس و بیماری وجود دارد، به همین دلیل واقعا نیاز است تا راهی‌ برای تامین ملزومات اولیه زندگی‌ برای جمعیت غیر نظامی یمن پیدا شود.
کنث رات ‌مشکل کنونی یمن را فراتر از موضوع کمک‌های بشردوستانه و ناشی از روش درگیری طرفین دانست که به نهادهای امدادرسانی بین المللی حمله می شود.
وی افزود: ائتلاف کشور‌های عربی‌ به رهبری سعودی‌ها به انبار‌های اکسفام که یکی‌از گروه‌های بزرگ بین‌المللی برای کمک‌های انسان دوستانه است، حمله کرده اند، به کارخانه محصولات لبنی حمله کرده اند که نتیجه آن کشته شدن سی‌ و یک نفر بوده است.
مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر تعداد کشته شدگان غیرنظامی یمن بر اثر تبعات مستقیم بمباران را بیش از ششصد و پنجاه نفر دانست و گفت: یک سوم این افراد را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، در نتیجه نیاز است تا این طرز جنگ تغییر کند تا آسیب به غیر نظامیان به حداقل برسد.
وی بر ضرورت یافتن راه هایی برای رساندن کمک های اولیه مورد نیاز برای امرار معاش غیر نظامیان تاکید کرد.
این وکیل آمریکایی همچنین به استفاده از سلاح های نامتعارف در دیگر درگیری های منطقه مانند عراق و سوریه اشاره و ابراز امیدواری کرد: دولت‌های منطقه ضد هر کس که از تسلیحات و روش های جنگی نامعقول و نامتعارف استفاده می‌کند، اعتراض کنند.
وی افزود: یونیسف بسیار مشتاق به تشکیل جلسات کمک رسانی بشردوستانه به یمن است ولی ‌با مشکلاتی مواجه است و تا زمانی ‌که آتش جنگ شعله می‌کشد و جان غیر نظامیان را به خطر انداخته اند، تعداد بسیار کمی از ‌امدادگران حاضرند به یمن بروند وقتی می بینند ‌انبار اکسفام یعنی یکی‌ از معتبر‌ترین سازمان‌های انسان دوستانه بمباران می شود.
کنث رات در خاتمه اقدامات دو طرف درگیری برای ارسال کمک های بشردوستانه به یمن را خواستار شد و گفت: در صورت برقراری آتش بس، سازمان ملل متحد خواهد توانست با سرعت و جدیت زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه را به یمن فراهم کند.
وی گفت: هر دو طرف درگیری باید هرچه در توان دارند انجام دهند تا غیر نظامیان یمنی را درگیر این ماجرا نکنند، همانطور که ما باید تلاش کنیم تا جان غیر نظامیان را در عراق، سوریه و دیگر مناطقی که درگیری وجود دارد، نجات دهیم.

“ گزارش دیده بان حقوق بشر از شراکت آمریکا با عربستان در کشتار مردم بیگناه یمن ”