خشم فعالان حقوق بشر از سفر مخفیانه وزیرخارجه انگلیس به بحرین

کد خبر : #651
تاریخ انتشار : یکشنبه, 13 اردیبهشت 1394 14:54
تعداد بازدید کننده : 638
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشم فعالان حقوق بشر از سفر مخفیانه وزیرخارجه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سفر مخفیانه وزیر خارجه انگلیس به بحرین و گفت‌وگو با آل خلیفه انتقادات بسیاری از سوی فعالان حقوق بشر در پی داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فعالان حقوق بشر و حزب کارگر انگلیس، هم‌چنین مخالفان حکومت بحرین در این کشور از سفر اخیر «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس به بحرین شدیدا انتقاد کردند.

به نوشته ایندیپندنت، هاموند روز یک‌شنبه هفته گذشته، سفری مخفیانه به بحرین داشت و طی آن با پادشاهی آل خلیفه دیدار کرده است.

دولت انگلیس قصد فروش جنگنده‌های تایفون را به بحرین دارد و گفته می‌شود سفر اخیر هاموند نیز در همین ارتباط بوده است.
بعد از فاش شدن این سفر، فعالان حقوق بشر به هاموند اعتراض داشتند و گفتند در حالی‌که وی گفت‌وگوهای خوشایندی با شاهزاده آل خلیفه داشت، «نبیل رجب» یک فعال حقوق بشر بحرینی، تنها به جرم انتشار جمله‌ای در توییتر خود در اعتراض به جنگ یمن، در بازداشت به سر می‌برد.
این گروه‌های حقوق بشری اصرار داشتند که رجب زندانی عقیدتی است و به دنبال این اصرار، سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار آزادی سریع این فعال بحرینی شد.

هاموند روز پنج شنبه هفته گذشته و بعداز بازگشت به انگلیس، از سوی بحرینی‌های اخراج شده از کشورشان مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

وزیر خارجه انگلیس به این کمپین معترض گفت «بحث‌های صریحی» با رژیم بحرین داشته، اما همچنان بحرین را «کشوری دوست» می‌داند، که «در مسیر صحیح حرکت می‌کند.»

«سید علوی» یکی از بحرینی‌های حاضر در این کمپین بود که تابعیت بحرینی وی توسط رژیم آل خلیفه لغو شده بود. وی در این تجمع گفت: «روشن است که سیاست انگلیس در بحرین شکست خورده و تنها در خدمت اخلال‌گران است.»

وی ادامه داد با وجود آنکه آمریکا خواستار آزادی نبیل شده، اما وزیر خارجه انگلیس با خاندان حاکم بحرین همراهی می‌کند و همکاری نظامی و اقتصادی بیشتری با این خانواده دارد.

به نوشته ایندیپندنت در این دیدار طرف انگلیسی ضمن تشریح اهداف مشترک منطقه‌ای و استراتژیک دو کشور به حکومت آل خلیفه این اطمینان را داد که برای تقویت روابط دوجانبه انگلیس متعهد می‌ماند.

با وجود ادامه اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه علیه مردم بحرین، دولت انگلیس از حکومت بحرین به عنوان متحد دیرین خود یاد کرده و به حمایت تمام‌قد از منامه پرداخته است.

لندن سال گذشته اعلام کرد قصد دارد پایگاه نظامی ثابتی در بحرین تأسیس کند.

“ خشم فعالان حقوق بشر از سفر مخفیانه وزیرخارجه انگلیس به بحرین ”