سازمان ملل خواستار اعطای حق شهروندی به مسلمانان میانمار شد

کد خبر : #626
تاریخ انتشار : شنبه, 13 اردیبهشت 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 770
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل خواستار اعطای حق شهروندی به مسلمانان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
فرستاده ارشد سازمان ملل به میانمار خواستار اقدام فوری دولت میانمار برای اعطای حق شهروندی به مسلمانان ایالت «راخین» شد....

فرستاده ارشد سازمان ملل به میانمار خواستار اقدام فوری دولت میانمار برای اعطای حق شهروندی به مسلمانان ایالت «راخین» شد.
به گزارش فارس به نقل از آسوشیتدپرس، «ویجای نامبیار» مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور میانمار، روز گذشته هشدار داد، در صورتی که حق شهروندی به مسلمانان ایالت ناآرام «راخین» اعطاء نشود، امنیت این اقلیت مذهبی در معرض خطر خواهد بود.
«نامبیار» که این سخنان را در موسسه صلح بین الملل نیویورک مطرح می‌کرد، عدم اعطای حق شهروندی به اقلیت مسلمان را منجر به «خدشه دار شدن وجهه بین‌المللی کشور میانمار» دانست.
فرستاده ارشد سازمان ملل به میانمار، با اشاره به اینکه دولت میانمار نسبت به صدور شناسنامه موقت، ثبت موالید و دادن اجازه رفت و آمد آزادانه در کشور به مسلمان، قول مساعد داده، از عدم پایبندی دولت میانمار نسبت به این تعهدات و بی توجهی به وضعیت این اقلیت مذهبی خبر داد.
وی با اشاره به محصور بودن مسلمانان در مناطقی که آماج حملات خشونت‌بار بر علیه آنها است افزود: «در حال حاضر مهم ترین نیاز جامعه مسلمانان در ایالت «راخین»، احراز هویت توسط دولت، صدور شناسنامه میانماری و در گام آخر اعطای حق شهروندی است که در این صورت، مسلمانان خواهد توانست آزادانه در سطح کشور رفت و آمد کنند و با گرفتن گذرنامه میانماری، به صورت قانونی از این کشور خارج شوند.»
دولت میانمار، اقلیت مسلمان خود را که به دلیل حملات خون‌بار اکثریت بودایی این کشور مجبور به مهاجرت غیرقانونی و زندگی در اردوگاه‌های مهاجرین در کشورهای اطراف هستند، اتباع کشور بنگلادش می‌داند و از اعطای حق شهروندی و دیگر حقوق مربوطه به آنها خودداری می کند.
مسلمانان میانمار چندین نسل است که در این کشور زندگی می کنند.
در دور اخیر خشونت‌ها علیه مسلمانان که از ژوئن 2011 و توسط افراط گرایان بودایی و با سکوت نیروهای امنیتی میانمار آغاز شده، تاکنون تعداد نامعلومی مسلمان، کشته و یا با فرار به کشورهای مهاجر، آواره شده‌اند.

“ سازمان ملل خواستار اعطای حق شهروندی به مسلمانان میانمار شد ”