هشدار سازمان ملل درباره وضعیت اسفبار مسلمانان میانمار

کد خبر : #623
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 فروردین 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 928
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار سازمان ملل درباره وضعیت اسفبار مسلمانان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناس سازمان ملل متحد اعلام کرد:کمبود آب آشامیدنی و مراقبت های درمانی در مناطق غربی میانمار، مسلمانان ساکن این مناطق را با شرایط اسفباری روبرو کرده است به طوری که حتی که می توان آن را به «جنایت برضد بشریت» تشبیه کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، توماس اوجئا کوئینتانا، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در میانمار، روز دوشنبه اعلام کرد: یک رشته حملات خشونت بار برضد سازمانهای بشردوستانه فعال در غرب میانمار، تامین آب آشامیدنی، مواد غذایی و مراقبت های درمانی را برای ساکنان این مناطق مختل کرده و شرایط مسلمانان روهینگیا ساکن این مناطق را آسیب پذیرتر از قبل کرده است.


این مسئول سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد:« تازه ترین تحولات در ایالت راخین در غرب میانمار در واقع بخشی از رشته شکنجه ها و رفتارهای تبعیض آمیزی است که برضد جامعه مسلمان روهینگیا در این منطقه اتفاق افتاده است و از آن می توان به عنوان جنایت برضد بشریت یاد کرد.»


ماه گذشته در پی این حملات و خشونت ها، بیش از یکصد و هفتاد داوطلب امدادرسان و نیروی بشردوست مجبور شدند غرب میانمار را ترک کنند و بیم آن می رود که زیرساختهای این منطقه آسیب های جدی دیده باشد.


این اولین بار است که آژانس ها و نهادهای بشردوست مستقر در غرب میانمار مجبور شده اند نیروهای خود را از ایالت راخین خارج کنند. این اتفاق زمانی افتاد که کارگران و نیروهای امدادرسان این نهادها با تهدیدهای ملی گرایان بودایی میانمار روبرو شدند.


تخلیه نیروهای امدادرسان از ایالت راخین، اوضاع انسانی و به ویژه بهداشتی را در این منطقه وخیم تر از قبل کرد و شرایط صدها هزار مسلمان روهینگیا را که به کمکهای بهداشتی نهادهای بین المللی وابسته بودند اسفناک تر کرد و وضعیت یکصد و چهل هزار آواره روهینگیایی را که در اردوگاههای این منطقه زندگی می کنند شکننده تر از پیش کرد. در این میان نباید از هفتصد هزار نفر که در روستاهای دورافتاده ایالت راخین در شرایط بدی زندگی می کنند فراموش کرد.


کوئینتا تصریح کرد که در برخی از اردوگاههای آوارگان که اکثرشان مسلمان هستند، کمبود آب می تواند ظرف یک هفته آینده شرایط وخیم تری ایجاد کند. وی از مقامات میانمار خواست برای تامین امنیت نیروهای امدادرسان بیشتر تلاش کنند.


مناطق غرب میانمار از سال دو هزار و دوازده دستخوش خشونت های فرقه ای خونین میان بودایی های راخین و مسلمانان روهینگیا است.


حدود هشتصد هزار مسلمان روهینگیا در غرب ایالت راخین در شرایط بسیار اسفناکی زندگی می کنند به طوری که سازمان ملل متحد جامعه مسلمانان این منطقه را اقلیتی می داند که در جهان بیشتر از همه اقلیت ها محروم هستند و مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.


هیئت حاکم نظامی سابق میانمار مسلمانان این منطقه را از ملیت میانماری محروم کرده بود و مقامات رانگون آنها را مهاجران غیرقانونی بنگلادش که در مجاورت میانمار واقع است، می دانند و بسیاری از مردم میانمار خصومت آشکار خود را در قبال این اقلیت پنهان نمی کنند. خشونت های خونین در ایالت راخین که نشان دهنده تشدید تنش میان مسلمانان و بوداییان میانمار است، چالشی بزرگ برای رژیم اصلاح طلب حاکم در میانمار محسوب می شود. رژیم غیرنظامی اصلاح طلب میانمار دو سال پیش پس از کناره گیری هیئت نظامی حاکم، قدرت را در این کشور به دست گرفت.


کوئینتا خاطر نشان کرد تصمیم دولت میانمار که اجازه نداده است مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین آن گونه که می خواهند در سرشماری ثبت نام کنند، با معیارهای بین المللی کاملا مغایرت دارد.

فرستاده ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در میانمار که به پایان دوره ماموریت شش ساله خود نزدیک می شود، در گزارش نهایی خود درباره میانمار از دولت این کشور خواست به رفتارهای تبعیض آمیز برضد اقلیت مسلمان روهینگیا و تلاشهای کنونی برای منزوی کردن این اقلیت پایان دهد.

“ هشدار سازمان ملل درباره وضعیت اسفبار مسلمانان میانمار ”