گزارش رویترز از وضعیت اسف‌بار مسلمانان در آفریقای مرکزی

کد خبر : #613
تاریخ انتشار : یکشنبه, 31 فروردین 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 684
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش رویترز از وضعیت اسف‌بار مسلمانان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
- خبرگزاری رویترز در گزارشی از بودا به قلم امانوئل براون درباره وضعیت اسف‌بار مسلمانان در یکی از شهرهای جمهوری آفریقای مرکزی نوشت:

پیش از آنکه جنگ داخلی در جمهوری آفریقای مرکزی آغاز شود، پل‌های چوبی متحرک که روی جاده اصلی بودا در غرب این کشور کشیده شده است، گذرگاهی بود برای دسترسی به مغازه‌ها و بازار شهر. در حال حاضر این پل‌ها به مرز میان مرگ و زندگی برای مسلمانان تبدیل شده‌ است.
زیرا مسلمانان این شهر معدنی که معمولا از راه استخراج الماس امرار معاش می کنند، در محاصره شبه‌نظامیان آنتی بالاکا قرار دارند که قصد بیرون راندن مسلمانان را از کشور دارند.
یکی از ساکنان این شهر می گوید: «ما در زندان زندگی می کنیم. همه چیز به روی ما بسته شده است، امکان ورود هیچ کالایی وجود ندارد. خرید خوراکی بسیار گران تمام می شود. زندگی ما در خطر است».
بودا، در 115 کیلومتری غرب بانگی پایتخت آفریقای جنوبی، نمونه بارز هرج و مرجی است که این کشور را پس از سرنگونی فرانسوا بوزیزه در مارس 2013 فرا گرفته است.
به قدرت رسیدن شورشیان سلکا که بیشترشان مسلمانان هستند، به همزیستی مسالمت‌آمیز مسیحیان و مسلمانان در جمهوری آفریقای مرکزی پایان داد و برخی بیم دارند این مستعمره سابق فرانسه به صحنه نسل کشی تبدیل شود.
کاپیتان دوپانی فیرمین رئیس شبه‌نظامیان آنتی بالاکا در بودا می گوید: «ما حاضریم ده سال صبر کنیم تا آنها بروند و اگر نروند ، ما اینجا می مانیم و مواضع خود را حفظ خواهیم کرد».
وی افزود: «ما نمی توانیم بپذیریم برای مدتی طولانی در کنار مسلمانان زندگی کنیم. این حق ماست که مسلمانان را بکشیم».
در این محله مسلمان نشین، پرچم‌های فرانسه کنار پنجره‌ها و حتی پارچه نوشته‌ای در تشکر از نیروهای عملیات سانگاری دیده می شود. اینجا مردم گمان می کنند بدون حضور نیروهای فرانسوی سرنوشت آنان می توانست بدتر از این باشد.
اما در واقع، استقرار دو هزار سرباز فرانسوی به غیر از شش هزار سرباز آفریقای نیروی میسکا، نتوانسته است کمکی به بهبود اوضاع کند.
شورای امنیت سازمان ملل 10 آوریل، به اتفاق آرا استقرار نیروی صلحبانی متشکل از نزدیک به 12 هزار کلاه آبی را در جمهوری آفریقای مرکزی تصویب کرد اما تا آنها مستقر شوند، محاصره بودا همچنان قربانی خواهد گرفت.
آدام موسی که در بخش بهداشت کار می کند می گوید: «به ملاقات کودکانی رفتم که از سوء تغذیه به ویژه سوءتغذیه شدید رنج می برند. شمار این کودکان کم نیست بیش از 200، 300 نفر هستند».
موسی می افزاید چند هفته پیش، به طور متوسط هر روز چهار نفر از گرسنگی می مردند. از زمان رسیدن کمک برنامه جهانی غذای سازمان ملل «پم» این آمار به یک نفر در دو روز کاهش پیدا کرده است.
بنا بر اعلام دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، بیش از نیمی از چهار میلیون و 500 هزار نفر جمعیت آفریقای جنوبی به کمک نیاز دارند اما در وضعیت کنونی کمتر از 30 درصد پول مورد نیاز برای آنها در دسترس است.
نیروهای فرانسوی و آفریقای که هنوز موفق به برقراری آرامش نشده‌اند، مسلمانان را به ویژه برای رفتن به کشور همسایه چاد همراهی می کنند.
سیمبوندا گی کوپن سخنگوی جامعه مسیحی بودا می گوید: «اگر مسلمانان بخواهند بروند، میسکا و سانگاری می توانند آنها را همراهی کنند. هیچ مشکلی نیست ما آنان را نمی کشیم».
وی می افزاید: «همه آنچه که ما می خواهیم این است که آنها بروند. حضور آنها مزاحمت ایجاد می کند. ما نمی توانیم به معدن برویم. نمی توانیم کار کنیم و کودکانمان به مدرسه نمی روند. حضور آنها ما را آزار می دهد».

“ گزارش رویترز از وضعیت اسف‌بار مسلمانان در آفریقای مرکزی ”