هشدار مرکز نظارت بر حقوق بشر درباره بازداشت نخبگان شیعه در عربستان

کد خبر : #594
تاریخ انتشار : سه شنبه, 27 خرداد 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 715
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار مرکز نظارت بر حقوق بشر درباره بازداشت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مرکز نظارت بر حقوق بشر موسوم به « امان» از وضع 24 نخبه و فرهیخته دانشگاهی و دینی شیعه بعد از گذشت یک سال از بازداشت آنان ابراز نگرانی کرد .....

- مرکز نظارت بر حقوق بشر موسوم به « امان» از وضع 24 نخبه و فرهیخته دانشگاهی و دینی شیعه بعد از گذشت یک سال از بازداشت آنان ابراز نگرانی کرد .
به گزارش شفقنا، بر اساس گزارش پایگاه مراه الجزیره، با وجود این که طبق قوانین جزایی عربستان هجوم به منازل افراد و اهانت به ساکنان بدون داشتن مجوز ممنوع است و بعد از بازداشت نیز افراد بدون شکنجه یا اهانت در مکان خاص و برای زمان معین بازداشته می شوند، اما منازل این گروه از نخبگان در سال گذشته بدون داشتن مجوز قانونی یا اتهام روشن مورد تفتیش قرار گرفت و آنان اکنون بعد از گذشت یک سال بدون اتهام روشن زندانی شده اند.
طبق اطلاعات موجود از منابع موثق، نخبگان بازداشت شده در زندان مورد تعرض جسمی و روانی قرار گرفته و در زندان های انفرادی نگهداری شدند، همچنین آنان را مجبور به ایستادن برای مدت زمان بسیار طولانی کردند و در هنگام خواب نور لامپ را به چشمان آنان متمرکز می کنند و در تمام مراحل تحقیق از این افراد، وکیل برای آنان تعیین نشده که این مساله یک تعرض بزرگ علیه حقوق بشر و برخلاف قوانین جزایی عربستان است.
خانوادهای بازداشت شدگان حق دیدار از خویشان خود به طور منظم را ندارند و برای دیدن آنان ساعت های طولانی منتظر می مانند، در بسیاری مواقع نیز خانواده ها با وجود سفر از شهرهای دور موفق به دیدار فرزندان شان نمی شوند.
مرکز نظارت بر حقوق بشر که در طول یک سال اخیر وضع بازداشت شدگان را پیگری کرده بود تصریح کرد: مسوولین امنیتی تاکنون هیچ دلیل قانع کننده ای برای بازداشت آنان ارائه نداده اند و این نشان می دهد که آنان در نظر دارند با چنین کاری سیاست وحشت و تهدید را به کار ببرند و به شیعیان فشار وارد کنند تا از خواسته های خود دست بردارند، به همین دلیل از سازمان های و اتحادیه های بین المللی حقوق بشر می خواهیم تا به مسوولین دولتی سعودی برای آزادی بازدشت شدگان فشار وارد کنند و گذشته از پرداخت غرامت های مالی به آنان، ایشان را به شغل های سابق خود بازگردانند.

“ هشدار مرکز نظارت بر حقوق بشر درباره بازداشت نخبگان شیعه در عربستان ”