دفترحقوق بشر سازمان ملل: خشونت علیه خبرنگاران در مصر پیگیری شود

کد خبر : #582
تاریخ انتشار : یکشنبه, 13 بهمن 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 815
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دفترحقوق بشر سازمان ملل: خشونت علیه خبرنگاران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار اقدام مقامات برای تحقیق درخصوص گزارشهای منتشر شده در مورد اعمال خشونت علیه خبرنگاران فعال در مصر و همچنین آزادی فوری خبرنگاران بازداشت شده در این کشور شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، روپرت کول ویل، سخنگوی کمیته عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در نشستی با خبرنگاران حاضر در ژنو به اعلام این خبر پرداخته و در اینباره گفت: ما فوق العاده در مورد سرکوب شدید و در حال افزایش خبرنگاران و حملات فیزیکی به اصحاب رسانه در مصر که آنان را از پرداختن آزادانه به فعالیت قانونیشان باز می دارد، نگران هستیم.
وی همچنین توضیح داد ظرف ماههای گذشته گزارشهای زیادی مبنی بر اذیت و آزار، بازداشت و تعقیب قانونی خبرنگاران ملی و بین المللی در مصر منتشر شده است که برخی از این گزارشها حملات خشونت بار به این افراد را شامل می شود.
کول ویل به این نکته اشاره کرد که برخی از این حملات شامل جراحاتی می شود که در هفته ی گذشته و در زمان برگزاری سالگرد انقلاب مصر به خبرنگاران وارد آمده است.
وی اظهار داشت: گزارشهای تأیید نشده ای بدست آمده است که طبق آنها چندین خبرنگار در روز شنبه ی گذشته بر اثر اصابت گلوله های جنگی و همچنین گلوله های پلاستیکی مجروح شده اند که برخی از این گلوله ها ممکن است توسط مخالفان دولت و همچنین نیروی پلیس و دیگر نیروهای دولتی شلیک شده باشند.
وی همچنین اتهامات مطرح شده علیه شانزده خبرنگار داخلی و چهار خبرنگار خارجی فعال در شبکه الجزیره، شامل اتهام کمک به یک گروه تروریستی و اتهام زیان رساندن به منافع ملی را اتهاماتی مبهم و نامشخص توصیف کرد.
وی گفت: ادعاهای مطرح شده تا حد مرعوب ساختن و آزار اصحاب رسانه نیز پیش رفت و این یک توهین به آزادی بیان و عقیده در کشور محسوب می شود.
ما به مقامات مصری تأکید می کنیم که سریعاً همه خبرنگارانی را که به خاطر فعالیتهای قانونیشان در گزارش اخبار بازداشت شده اند، آزاد کنند. این از تعهدات کشور است که حق افراد در آزادی بیان محترم شمرده شود و خبرنگاران نیز بتوانند از نقطه نظرات متنوع به گزارش مسائل پیرامون اوضاع جاری در مصر بپردازند.
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در انتها بر این نکته تأکید کرد که همه گزارشهای مربوط به اعمال خشونت علیه خبرنگاران باید به شکلی مستقل و شفاف مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.
کول ویل افزود: اینها افرادی هستند که دوربین به دوش دارند، نه اسلحه. دوربین ابزاری است برای روشنگری در مورد آنچه در حال اتفاق است، نه برای مخفی کردن اطلاعات مربوط به حوادث در حال وقوع.
این عجیب است که ببینیم موضوع را به یک مسئله تروریستی نسبت داده و اعلام کنند که خبرنگاران دارند به تروریستها کمک می کنند. این اتفاقی هشدار دهنده است و امیدواریم که به سرعت تغییر یابد.  

“ دفترحقوق بشر سازمان ملل: خشونت علیه خبرنگاران در مصر پیگیری شود ”