شکایت گروه‌های حقوق بشری از جاسوسی آمریکا، انگلیس و آلمان

کد خبر : #580
تاریخ انتشار : شنبه, 19 بهمن 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 760
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شکایت گروه‌های حقوق بشری از جاسوسی آمریکا،...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
چند سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر علیه برنامه‌های جاسوسی آلمان، آمریکا و انگلیس به دادگاه‌ شکایت کردند.

به گزارش ایسنا، اتحادیه بین‌المللی حقوق بشر (ILHR)، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (IFHR) و چند سازمان دیگر با طرح شکایتی در دادگاه فدرال آلمان بررسی برنامه‌های جاسوسی آمریکا، آلمان و انگلیس را خواستار شدند.
این گروه‌ها طی بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کردند: نظارت گسترده و غیرقانونی و جاسوسی ارتباطات اینترنتی و مکالمات تلفنی از سوی آژانس امنیتی ملی آمریکا که نقض حقوق مدنی و حق حریم خصوصی است باید مورد بررسی قرار گیرد. این گروه‌ها در شکایت خود مقامات دولتی را به‌ دلیل کار کردن بر روی این برنامه‌ها در دو دهه گذشته مسئول دانستند و آن‌ها را سرزنش کردند.
فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر مستقر در پاریس سال گذشته هشدار داده بود که شرکت‌های اینترنتی همچون گوگل، فیسبوک و اسکایپ در برنامه‌های گسترده جاسوسی آمریکا که با نام «پریسم» شناخته می‌شد، دست داشته‌اند.
بر اساس گزارش یونایتد پرس، جزییات مربوط به این برنامه‌ها را سال گذشته ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت آمریکا (NSA) در چند روزنامه انگلیسی زبان منتشر کرد که نشان می‌داد آمریکا ارتباط اینترنتی و مکالمات تلفنی میلیون‌ها شهروند دنیا که رهبران کشورها را نیز شامل می‌شده است کنترل کرده و حتی اطلاعات آن را ذخیره می‌کند.
این گروه‌ها انگلیس و آلمان را نیز به جاسوسی متهم کرده و از دادگاه خواسته‌اند تا به اقدامات غیرقانونی این کشورها برای سرک کشیدن به زندگی خصوصی میلیون‌ها انسان در دنیا به طور عادلانه و کامل رسیدگی کند.

“ شکایت گروه‌های حقوق بشری از جاسوسی آمریکا، انگلیس و آلمان ”