دفتر حقوق بشرسازمان ملل خواستار بررسی خشونت های میانمارشد

کد خبر : #566
تاریخ انتشار : سه شنبه, 8 بهمن 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 689
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دفتر حقوق بشرسازمان ملل خواستار بررسی خشونت های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به دنبال تشدید دوباره خشونت‌ها علیه اقلیت‌ مسلمان در میانمار سازمان‌های بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر از دولت خواستند تا تحقیقات لازم را در این زمینه به‌عمل آورد.

به گزارش ایسنا، دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: بیش از 40 تن در حملات فرقه‌ای بودائیان علیه مسلمانان در غرب میانمار کشته شده‌اند. از این رو دولت موظف است بررسی‌های لازم را در مورد این حوادث انجام دهد.
ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: حوادث اخیر در استان راخین بسیار تاسف‌انگیز است و من آن را محکوم می‌کنم. از این رو از مقامات میانمار می‌خواهم تا هر چه فوری تحقیقات کامل و عادلانه‌ای را در مورد کشتارهای اخیر انجام دهند و تضمین کنند که قربانیان این حوادث و خانواده‌هایشان به عدالت دست پیدا کنند.
وی در ادامه گفت که دفترش آمادگی لازم جهت همکاری با دولت میانمار را دارد تا بتوانند عدالت را در این زمینه اجرا کنند.
بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، در روز نهم ژانویه هشت مرد مسلمان از قبیله روهینگا هدف حمله قرار گرفته و به طرز وحشیانه‌ای کشته شدند. همچنین بعدازظهر همان روز نیز دست کم 40 تن شامل زن، مرد و کودک در روستایی مسلمان‌نشین در استان راخین به دست بودائیان کشته شدند.
علاوه بر این گزارشات بدست آمده دیگر نشان می‌دهد که 10 مرد از این قبیله نیز بازداشت شده‌اند که حقوق بشری‌ها در مورد وضعیت آنها در زندان ابراز نگرانی کرده‌اند.
خانم پیلای همچنین اظهار کرد: دولت میانمار باید تضمین کند که با بازداشت‌شدگان به درستی و طبق استانداردهای بین‌المللی رفتار کند و با ارائه جزییات کامل این حوادث و شفاف‌سازی در این زمینه حسن نیت خود را در برقراری دموکراسی ثابت کند.
علاوه بر این دیده‌بان حقوق بشر نیز ضمن هشدار در مورد نحوه برخورد دولت میانمار با خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان این کشور از مقامات خواست تا بررسی‌های مربوطه را انجام دهند و تضمین‌ کنند که این بدرفتاری‌ها پایان خواهد یافت.
فیل رابرتسون معاون سرپرست آسیا در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: مقامات میانماری موظفند در مورد خشونت‌های مرگبار علیه مردم روهینگا تحقیق و تضمین کنند که قربانیان در صورت نیاز به کمک‌های لازم دسترسی داشته باشند.
وی در ادامه ابراز تاسف کرد که تبعیض‌های مسئولان دولتی علیه اقلیت مسلمان روهینگا و مصونیت عاملان خشونت‌های اخیر علیه آنها سبب شده تا زمینه‌های لازم برای کشتارهای بعدی فراهم شود.
اسناد بدست آمده توسط دیده‌بان حقوق بشر نشان می‌دهد که پلیس این کشور طی فرمانی اجازه بازداشت همه مردان و پسران بالای 10 سال در قبیله روهینگا را داده است که باید هر چه فوری لغو و امنیت دیگر مردم این منطقه تامین شود.
به گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، بررسی خشونت‌ها در ماه‌های ژوئن و اکتبر 2012 در استان آراکان در میانمار نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی و مقامات محلی در جریان پاکسازی‌های نژادی مرتکب جنایات علیه بشریت شده‌اند که در اثر آن بیش از 180 هزار تن از مردم روهینگا بی‌خانمان شده‌اند و بسیاری دیگر نیز به کشورهای دیگر فرار کردند.
دولت در آوریل 2013 کمیسیونی را جهت بررسی این حوادث تعیین کرد. این کمیسیون در واقع از رسیدگی عادلانه به حوادث مذکور سرباز زده بود و توصیه‌هایش نیز مورد توجه قرار نگرفت.
رابرتسون در پایان متذکر شد که کوتاهی مقامات دولتی برای پایان دادن به این خشونت‌ها به بودائیان و مسوولان محلی اجازه می‌دهد تا با خیالی آسوده از عقوبت بدرفتاری‌هایشان به کار خود ادامه و مسلمانان را هدف قرار دهند. از این روی وی از دولت محلی خواست تا با در اختیار گرفتن کنترل منطقه و تامین امنیت ساکنان آن به حقوق این مردم احترام بگذارند و مانع از ادامه خشونت‌ها شوند.

“ دفتر حقوق بشرسازمان ملل خواستار بررسی خشونت های میانمارشد ”