گزارش سری کنگره آمریکا نقض حقوق بشر دراین کشور را افشا کرد

کد خبر : #558
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 دی 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 784
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش سری کنگره آمریکا نقض حقوق بشر دراین کشور...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک گزارش سری کنگره آمریکا در دسامبر گذشته نقض حقوق بشر در آمریکا را افشا کرد .

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی الیوم السابع، این گزارش که جزییات آن تا کنون سری باقی مانده و اخبار آن در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به چاپ رسیده، توسط برخی افراد که پیگیر برنامه های ویژه بازجویی از افراد مشکوک می باشند به بیرون درز کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است این اطلاعات همچنین شامل ارائه اطلاعاتی از سوی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) می باشد که بارها کاخ سفید ، کنگره و افکار عمومی را در استفاده ازاقدامات خشن و شکنجه در زمان بازجویی منحرف کرده است.

درگیری لفظی بین کنگره آمریکا و سازمان سیا زمانی به وجود آمد که کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا از سازمان اطلاعات (سیا) این کشور خواست گزارش داخلی که در داخل خودشان ارائه داده اند در اختیار آنان قرار دهد. کنگره آمریکا معتقد است که این تحقیقات شامل انتقادهایی از سازمان اطلاعات در باره دستگیری و بازجویی هاست ولی سیا مانع رسیدن این تحقیقات به کمیته اطلاعاتی کنگره آمریکا شده است.

سناتور ˈمارک یودلˈ در این باره می گوید، اگر ثابت شود اطلاعاتی که در این تحقیقات آمده درست است و سیا این گزارش را از کمیته اطلاعات کنگره آمریکا مخفی کرده ، این مساله موجب می شود کمیته با نامزدی احتمالی کارولین کراس که کنگره آمریکا در حال بررسی نامزدی وی برای ریاست جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است، موافقت نکند و دلیل آن هم این خواهد بود که آژانس اطلاعاتی آمریکا همکاری شفافی با کمیته اطلاعات در مجلس سنای آمریکا نداشته است.

یودل گفت که وی هرگز از انتخاب کراس حمایت نخواهد کرد مگر آنکه سازمان سیا اطلاعات بیشتری به کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا در باره جزییات بازجویی ها از افراد مشکوک ارائه دهد.

این گزارش می افزاید، از سوی دیگر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تلاش کرده از برخورد با کنگره دوری کند و در همین راستا ˈدین بویدˈ سخنگوی سیا اعلام کرد که سازمان اطلاعاتی آمریکا با توجه به درخواست کمیته اطلاعات در مجلس سنای آمریکا نظر مناسب را ارائه خواهد داد.

وی افزود، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با نتیجه گیری که شامل گزارش سنای آمریکا می باشد موافق است و آنان آماده همکاری با کمیته مذکور برای مشخص کردن بهترین راه برای برخورد با اطلاعات ویژه مربوط به پنهان کاری می باشند و این اطلاعات شامل گزارش داخلی از فعالیت های این سازمان است و از جمله گزارش های محرمانه به حساب می آید که برخی طرف ها به خصوص گروه های حقوق بشری را علیه آن که آیا این اطلاعات شامل شکنجه در جریان بازجویی بوده ، برانگیخته است.

تهیه این گزارش که موجب مشکل مذکور شده دوسال طول کشیده و 40 میلیون دلار هزینه در بر داشته و تلاشی برای مستند سازی اقداماتی است که دولت بوش بعد از حادثه یازده سپتامبر در سال 2001 انجام می داد و این گزارش همچنین شامل ادامه همین اقدامات در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز می باشد.

برپایه این گزارش ، باراک اوباما در آغاز دوران ریاست جمهوری خود به برنامه های بازجویی در سازمان اطلاعات آمریکا حمله کرد و روش کسانی را که از دستگیر شدگان بازجویی می کنند مورد انتقاد قرار داد ولی بعدا در یک سخنرانی گفت که آمریکا به اقداماتی که مربوط به ارزش های اصلی است احترام می گذارد و احتمال دارد بکاربردن ابزارهای شکنجه در جریان بازجویی دشمنان آمریکا و دستگیری افراد خارج از قانون را هم نادیده بگیرد.

اوباما با درخواست مکرر گروه های حقوق بشر که خواستار متهم کردن قانونگذارانی که با روش های بازجویی موافقت کرده و آن را قانونی می دانستند، مخالفت کرد.

کاخ سفید نیز در چندین مناسبت در جریان مذاکراتی که در سال گذشته در باره پایان دادن به محرمانه بودن گزارش کنگره در باره اقدامات سازمان سیا انجام شد، سکوت کرد و این در حالی بود که گروه هایی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کردند تلاش کردند بر کاخ سفید فشار آورند تا برای افشای گزارش کنگره آمریکا مداخله کند.

ˈنورین شاهˈ نماینده سازمان عفو بین الملل در آمریکا در این باره گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تلاش می کند سخنی از بدرفتاری ها در گذشته نیاورد و همین مساله باعث شده که به محرمانه بودن گزارش مجلس سنای آمریکا که اکنون از اهمیت ویژه ای برخوردار است پایان داده شود.

این گزارش می افزاید، مقامات سازمان سیا از این نگرانند که افشای گزارش داخلی سیا موجب محکومیت اقدامات این سازمان و کشف عملیاتی که همچنان ناشناخته مانده و خلاف قانون هم می باشد، گردد و جنایات آمریکا و نقض حقوق بشر از سوی این کشور را در برابر افکار عمومی جهان افشا کند.

به همین دلیل سازمان سیا تلاش می کند با تماس با نمایندگان کنگره به راه حلی دست یابد تا اقدامات این سازمان در قبال افراد دستگیر شده و بازجویی از آنان همچنان محرمانه باقی بماند و معتقد است که این مساله به نوعی با امنیت ملی آمریکا در ارتباط است.

“ گزارش سری کنگره آمریکا نقض حقوق بشر دراین کشور را افشا کرد ”