روز جهانی غذا: برای جهانی بدون گرسنگی

کد خبر : #5567
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 24 مهر 1398 15:27
تعداد بازدید کننده : 448
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
روز جهانی غذا: برای جهانی بدون گرسنگی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارش فائو درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان نشان می‌دهد که به طور تقریبی۸۲۰ میلیون نفر از مردم کره خاکی طی سال ۲۰۱۸ میلادی غذای کافی برای خوردن نداشته‌اند.

روز جهانی غذا (WFD) توسط کشورهای عضو فائو در بیستمین کنفرانس عمومیِ این سازمان در نوامبر ۱۹۷۹ تاسیس شد. در این کنفرانس اعضا، ۱۶ اکتبر مصادف با (۲۴ مهرماه) را به نام روز جهانی غذا ثبت کردند. این روز تلنگری برای بشر است تا به گرسنگان فکر کند و یا قدمی در مسیر تولید مواد غذایی بردارد. برخی از اهداف مهم این روز: ✔️افزایش آگاهی عمومی، ✔️توجه و مقابله با مساله گرسنگی در جهان، ✔️تلاش برای افزایش تولید محصولات کشاورزی برای پایان دادن به گرسنگی، ✔️تشویق انتقال تکنولوژی به کشورهای در حال توسعه و ✔️تشویق روستائیان (خصوصا زنان) به مشارکت در تصمیم گیری های بهبود دهنده شرایط زندگی می باشد.

این روز از سوی سازمان فائو در سال ۲۰۱۹، که بر آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص اهمیت رژیم غذایی سالم تاکید دارد، تحت عنوان “عملکرد ما آینده ما را می‌سازد. رژیم غذایی سالم برای دنیایی بدون گرسنگی” برگزار می‌گردد. گزارش فائو درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان نشان می‌دهد که به طور تقریبی۸۲۰ میلیون نفر از مردم کره خاکی طی سال ۲۰۱۸ میلادی غذای کافی برای خوردن نداشته‌اند و این سومین سال متوالی است که شمار گرسنگان جهان در حال افزایش است. در حالی که میلیون‌‌ها نفر گرسنه هستند، ششصد میلیون نفر از چاقی رنج برده و ۱/۳ میلیارد نفر دیگر نیز دچار اضافه وزن هستند. در واقع از هر ۹ نفر یک نفر به غذا دسترسی ندارد و این آمار بسیار غم انگیز است. جنگ، شرایط آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی، رکود اقتصادی و سرعت بالای پدیده چاقی و اضافه وزن مسیر پیشرفت در مقابله با گرسنگی و سوء تغذیه را با موانع زیادی مواجه می‌سازد. برخلاف تصور عمومی، در حال حاضر غذای موجود در جهان برای تغذیه کل انسان‌ها کافی است. اما مشکلِ دسترسی به منابع غذایی و نبود بهره‌وری در تولید و توزیع باعث می‌شود تا غذا به بسیاری از افراد به میزان کافی و یا اصلا، نرسد.

وضعیت آماری دور‌ریزهای مواد غذایی در ایران:
برآوردهای فائو نشان می‌دهد روزانه به ازای هر نفر 134 کیلو کالری غذا در ایران هدر می‌رود. همچنین 30 درصد محصولات کشاورزی تولیدی در کشور تبدیل به ضایعات می‌‌گردد. میزان ضایعات کشاورزی و غذای دور‌ریز در ایران به حدی است که می‌تواند یک کشور گرسنه 18 میلیون نفری را سیر کند.

 https://t.me/ngoodvv

 

                                                                           world food day

“ روز جهانی غذا: برای جهانی بدون گرسنگی ”