۷ کشور پرمخاطره در خاورمیانه قرار دارند

کد خبر : #5541
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 10 مهر 1398 16:47
تعداد بازدید کننده : 435
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۷ کشور پرمخاطره در خاورمیانه قرار دارند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
خشونت اساساً در جوامعی اتفاق می‌افتد که با نابرابری مواجه هستند؛ بنابراین تا تضاد نباشد، درگیری و خشونت به وجود نمی آید.

عضو انجمن ایرانی روابط بین الملل گفت: از ۱۰ کشور پرمخاطره در جهان هفت کشور پرمخاطره در خاورمیانه قرار دارند. آناهیتا معتضد راد امروز چهارشنبه دهم مهرماه در نشست علمی تخصصی «نقش شورای حقوق بشر در گفت‌وگوهای سازنده در زمینه روند کاهش خشونت» که به مناسبت روز بین المللی جهان بدون خشونت در دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد، افزود: خاورمیانه پرمنازعه ترین منطقه در جهان است و بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۴ بالاترین میزان درگیری ها در این منطقه رخ داده است. وی گفت: در تعریف سیاست دیدگاه های مختلفی وجود دارد؛ سیاست در مفهوم سنتی اساساً خوانشی اخلاقی و فلسفی و دینی است بنابراین ابزاری برای رسیدن به خیر عمومی و فضیلت است. معتضد راد ادامه داد: مفهوم سیاست نوین خوانشی دنیایی و اقتصادی دارد و ابزاری برای رسیدن به امور دنیوی و برقراری نظم و امنیت است که کار ویژه آن مانند عدالت و رفاه جامعه و برقراری اخلاق در جامعه، مفهوم بالای آزادی را دربردارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هر کدام از این مفاهیم موجب شده است که سیاست چند وجهی باشد و برای رسیدن به مفهوم عدالت، نظام حقوقی مدنظر است و برای رسیدن به مفهوم رفاه، نظام اجتماعی و نظام اخلاقی و فرهنگی باید مدنظر باشد. در مفهوم آزادی هم که کار ویژه و اصلی سیاست مدرن است، باید دغدغه‌های آزادی فردی و جامعه را مدنظر داشت. معتضد راد افزود: خشونت اساساً در جوامعی اتفاق می‌افتد که با نابرابری مواجه هستند؛ بنابراین تا تضاد نباشد، درگیری و خشونت به وجود نمی آید از سوی دیگر تضاد ریشه‌ای است برای رسیدن به برابری و اگر بتوانیم سیستم مدیریت کارآمدی در جامعه داشته باشیم، تضاد تبدیل به فرصت خواهد شد. وی تاکید کرد: یکی از ماموریت های سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم، جلوگیری از خشونت بود اما بعدها مبارزات دیگری در عرصه‌های اقتصادی و تکنولوژی شکل گرفت و حتی در سال های اخیر شاهد ایجاد جنگ‌های نیابتی نیز بودیم. به طوری که در جنگ های نیابتی بخشی از مزدورها هستند که با اهداف خاص این کار را انجام می دهند اما در خاورمیانه هم شاهد این نوع جنگ ها هستیم در اصل در خاورمیانه با جنگ های هویت مواجه شده ایم.
معتضد راد گفت: یکی از اقدامات سازمان ملل تاسیس نهاد حقوق بشر و همین‌طور برگزاری کنفرانس های حقوق بشر است که موجب کاهش خشونت می شود یا اینکه از طریق اقدامات صلح جویانه اقداماتی را انجام می دهد.

خشونت لایه لایه و پیچیده شده است
رئیس انجمن ایرانی روابط بین‌الملل گفت: خشونت ها امروز لایه لایه و پیچیده شده است. ضیاءالدین صبوری افزود: در خصوص پیچیده شدن خشونت ها می توان به مسائل مربوط به یمن و فلسطین و اتفاقاتی که همراه با خشونت در این سرزمین ها اتفاق می‌افتد، اشاره کرد مانند آنچه که در عراق و افغانستان شاهد آن هستیم و در حال حاضر هم این منطقه پر از این اتفاقات خشونت آمیز است. وی اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل متحد هم تمام مساعی خود را به کار گرفته است. در زمینه عدم خشونت باید دولت‌ها و ملت‌ها هم انگیزه داشته باشند تا در کاهش خشونت و نبود آن همکاری‌های لازم را انجام دهند و باید دید که یک نهاد بین المللی هم چقدر می تواند توان و ضمانت اجرایی در تصمیماتش را داشته باشد تا از گسترش خشونت جلوگیری و از منع خشونت حمایت کند.
صبوری تاکید کرد: برگزاری این گونه نشست ها فرصت خوبی است در خصوص اینکه نهادها و سازمان های بین الملل با توجه به وظایف خود چه عملکردهایی را داشته باشند تا در نبود خشونت موثر واقع شوند و همچنین در انجام این نوع وظایف خودشان با چه چالش‌هایی مواجه هستند. وی با اشاره به اینکه که نزاع جامعه را از بین خواهد برد، گفت: بسیاری از خشونت ها مبتنی بر تفکرات خشونت آمیز هستند. صبوری تاکید کرد: ایده، اندیشه و نهادها و سازمان های بین المللی از گذشتگان به ما رسیده است و ما در جهت کارآمدی ایده ها و اندیشه ها و همینطور نهادها کار کنیم و آنها را ارتقا می دهیم و به نسل‌های آینده نیز منتقل کنیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

“ ۷ کشور پرمخاطره در خاورمیانه قرار دارند ”