درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی فعال زن سعودی

کد خبر : #5533
تاریخ انتشار : دوشنبه, 8 مهر 1398 15:56
تعداد بازدید کننده : 452
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی فعال...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی لجین الهذلول و تمامی زندانیان عقیدتی در عربستان شدند.

کارشناسان حقوق بشر در سازمان ملل در بیانیه‌ای از مقامات عربستان خواستند لجین الهذلول را که ۵۰۰ روز از بازداشت او می‌گذرد را آزاد کنند. در این بیانیه آمده است: اتهامات مطرح شده علیه الهذلول مبنی بر "تلاش برای متزلزل کردن امنیت کشور" ساختگی و فریب است. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در ادامه با اشاره به نقش لجین الهذلول در برخورداری زنان عربستان از حق رانندگی، تداوم بازداشت وی را "رسوایی" خواندند.
این کارشناسان افزودند: ادامه بازداشت الهذلول رسوایی است، چراکه او خواستار تغییر برخی قوانین عربستان توسط خود مقامات این کشور شده است. در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: دستاوردهای حقوقی زنان در عربستان نباید مانع جامعه بین‌المللی برای پیگیری مشکلات موجود در زمینه حقوق بشر در این کشور شود. کارشناسان سازمان ملل در ادامه خواستار آزادی الهذلول و تمامی زندانیان عقیدتی در عربستان شدند. کارشناسان مذکور همچنین خواستار انجام تحقیق درباره موضوع شکنجه الهذلول شدند. پیشتر ولید الهذلول برادر لجین ۳۰ ساله در توییتر نوشته بود، مقامات سعودی آزادی خواهرش را مشروط به امضای سندی که در آن هرگونه شکنجه و تجاوز علیه خودش را تکذیب می‌کرد، کردند. طبق گفته ولید، لجین ابتدا با امضای این سند موافقت کرد و خانواده او نیز متعهد به سکوت در این باره شدند به امید اینکه قضیه بی‌سر و صدا حل شود اما نیروهای امنیتی دولت اخیرا از او خواستند در چارچوب یک توافق برای آزادی در یک نوار ویدیویی این تکذیبیه را اعلام کند.
ولید افزود: حضور او در یک ویدیو و رد کردن اینکه هیچ شکنجه‌ای علیه او صورت نگرفته خواسته‌ای غیرواقعی است و خانواده لجین این پیشنهاد را رد کردند. مقامات سعودی لجین الهذلول و ۱۲ فعال حقوق زنان را بیش از یک سال است که در بازداشت نگه داشته‌اند در حالی که عربستان به ممنوعیت رانندگی زنان که خواسته بسیاری از این بازداشت‌شدگان بوده، پایان داده است. رسانه‌های محلی اما این فعالان را به خیانت متهم می‌کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی فعال زن سعودی ”