مراقبت‌های بهداشتیِ جهانی، حقی برای همه

کد خبر : #5513
تاریخ انتشار : سه شنبه, 2 مهر 1398 16:22
تعداد بازدید کننده : 306
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مراقبت‌های بهداشتیِ جهانی، حقی برای همه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جهان برای بهره‌مندی از اهداف توسعه پایدار تنها ۱۱ سال فرصت دارد و پوشش بهداشت جهانی برای اطمینان از دستیابی به این اهداف مهم است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) از بیانیه سران جهان در مورد پوشش بهداشت جهانی (UHC) که سلامتی را حقی برای همگان اعلام می‌کند، استقبال کرد. تدرو آدانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت این اعلامیه را نشانه‌ای برای سلامتی و توسعه جهانی دانست و اعلام کرد جهان برای بهره‌مندی از اهداف توسعه پایدار تنها ۱۱ سال فرصت دارد و پوشش بهداشت جهانی برای اطمینان از دستیابی به این اهداف مهم است. وی هم‌چنین سلامتی را "یک حق اساسی" و "وسیله‌ای برای دستیابی به موفقیت" خواند. آدانوم پس از تایید بیانیه رهبران جهانی که خواستار مراقبت‌های جهانی بهداشت در یک نشست سطح بالا شده‌، تاکید کرد: سلامت نتیجه توسعه نیست، بلکه یک پیش نیاز است. سلامتی و تندرستی یکی از برنامه‌های اهداف توسعه پایدار است. وی با بیان این که بیانیه‌ تازه تصویب شده یک اعلامیه‌ قدرتمند است، اظهار داشت: ما سلامت را برای برخی از مردم یا برای بیشتر آن‌ها نمی‌خواهیم، بلکه هدف ما سلامتی برای همه است. مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این که مراقبت‌های بهداشتی پر هزینه، خانواده‌ها را در معرض فقر قرار داده و این به نوبه خود باعث از بین رفتن بهره‌وری مردم می‌شود، بیان داشت: هیچ راه حل همه جانبه‌ای برای تمامی کشورها وجود ندارد اما برای همه کشورها، مراقبت‌های اولیه بهداشتی باید از اصول اولیه باشد. آدانوم با درخواست از کشورهای عضو برای صرف یک درصد اضافی از تولید ناخالص داخلی در مراقبت‌های بهداشتی اولیه و ایجاد یک تغییر اساسی در خدمات با کیفیت برای مردم، گفت: سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلار اضافی در سال برای افزایش این گونه خدمات در کشورهایی با درآمدهای بالا،‌ متوسط و پایین به طور بالقوه می‌تواند ۶۰ میلیون زندگی را نجات دهد و میانگین امید به زندگی را تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۳.۷ سال افزایش دهد.
در تصویب این بیانیه، اعضای سازمان ملل متعهد شده‌اند تا با سرمایه‌گذاری در مراقبت‌های بهداشتی اولیه از جمله اجرای مداخلات بهداشتی با تأثیر بالا برای مبارزه با بیماری‌ها و محافظت از سلامت زنان و کودکان به سمت تحقق پوشش بهداشت جهانی (UHC) پیشروی کنند. این اعلامیه یک روز پس از آن مطرح شد که سازمان جهانی بهداشت و شرکایش بر نیاز به پوشش مضاعف بهداشتی بین سال‌ جاری تا سال ۲۰۳۰ میلادی تاکید کردند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

 

“ مراقبت‌های بهداشتیِ جهانی، حقی برای همه ”