اجرای ۲۰ طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سال تحصیلی جدید

کد خبر : #5500
تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 شهریور 1398 15:40
تعداد بازدید کننده : 363
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اجرای ۲۰ طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سال...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش: ٢٠طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی‌شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی جزو اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است گفت: در همین راستا ٢٠طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی‌شده است که یک طرح آن میز نماد است. انتظار داریم تمامی مدیران و معلمان به سامانه نماد متصل شوند. علیرضا کاظمی در دومین روز از گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌وپرورش به تشریح و تبیین برنامه‌های سال تحصیلی جدید پرداخت و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، اظهار کرد: ایشان سه موضوع را همواره مورد تأکید قرار داده‌اند و می‌فرمایند که دانشگاه فرهنگیان را به‌عنوان مرکز تربیت‌معلم جدی بگیرید و مسئله پرورشی و منزلت معلمان را نیز جدی و مدنظر قرار دهید.

وی افزود: روح حاکم بر سند تحول بنیادین تربیتی است و همه عوامل برای این است که دانش آموزان را برای حیات طیبه تربیت کنیم. معاون پرورشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: سه استراتژی در معاونت پرورشی و فرهنگی داریم که توسعه فرهنگ اقامه نماز، قرآن و عترت؛ توسعه مهارت‌های ارتباطی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد روحیه نشاط و امیدآفرینی است و در سطوح مختلف برای این سه استراتژی برنامه‌های در دست اجرا و اقدام داریم. کاظمی با قدردانی از مدیران کل استان‌هایی که در تابستان برنامه‌ها و جشنواره‌های ملی را مدیریت و اجرا کردند، گفت: خوشبختانه در گزارش‌هایی که از استان‌ها به دست ما رسیده است رویکردهای فرهنگی و تربیتی حاکم و غالب است. وی با بیان اینکه ۴۰ سال است که از مشکل کمبود فضاهای آموزشی کاسته نشده است، اذعان کرد: هرچند دغدغه کمبود نیروی انسانی و فضاهای آموزشی وجود دارد اما باید رویکرد دغدغه‌ها تغییر پیدا کند چراکه این تغییر رویکرد در زیرمجموعه اثر فروان دارد.

کاظمی تصریح کرد: توجه به نماز، غبارروبی نمازخانه‌ها و زنگ نماز در ابتدای سال تحصیلی بسیار مهم است و سال تحصیلی در مدارس با اقامه نماز جماعت و حضور ائمه جماعات آغاز شود. وی در ادامه اضافه کرد: از مدیران کل درخواست می‌کنم که در استان‌ها شورای عالی نماز تشکیل شود؛ در سال تحصیلی آینده سرانه ویژه‌ای برای اقامه نماز در نظر گرفته خواهد شد. معاون پرورشی و فرهنگی با اشاره به حوزه قرآن اظهار کرد: درس قرآن در تغییر ساعات و جبرانی‌ها فدا نشود و حفظ جز سی قرآن کریم که سال گذشته حدود ٢میلیون و٣٠٠هزار دانش‌آموز و معلم شرکت کردند در سال تحصیلی آینده هم ادامه پیدا کند. باید فرهنگ شهادت و ایثار توسعه و ترویج پیدا کند تا ارزش‌ها به نسل جدید انتقال پیدا کند. وی بابیان اینکه احیای ظرفیت کانون‌های فرهنگی و تربیتی مدنظر قرار بگیرد، گفت: کانون‌ها تنها ظرفیتی هستند که می‌توانند اوقات فراغت دانش آموزان را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنند چراکه در همین‌جا استعدادهای دانش آموزان کشف خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی در ادامه اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی جز اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است و در همین راستا ٢٠طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی‌شده است که یک طرح آن میز نماد است. انتظار داریم تمامی مدیران و معلمان به سامانه نماد متصل شوند. وی تصریح کرد: دستورالعمل اردوها بازنگری و ابلاغ‌شده است و صدور مجوز اردوهای استانی به استان‌ها تفویض خواهد شد. کاظمی بابیان اینکه هر استان باید یک مجلس دانش‌آموزی داشته باشد، اظهار کرد: دانش آموزان نخبه را به مدیران وصل کنید چراکه ظرفیت بسیار خوبی است. معاون پرورشی و فرهنگی با اشاره به برگزاری شورای هماهنگی تشکل‌ها، اذعان کرد: تشکل‌های دانش‌آموزی بهترین ابزار برای این تحقق اهداف تربیتی هستند و باید این ظرفیت را دریابید. کاظمی تأکید کرد: اجازه ورود هر فردی را در مسائل تربیتی و فرهنگی آموزش‌وپرورش ندهید و مدیران را به این موضوع حساس کنید.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، وی در پایان گفت: در سال تحصیلی آینده توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، آشنایی با اندیشه‌های امام(ره) و جشنواره فرهنگی هنری کالای ایرانی ازجمله برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ اجرای ۲۰ طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سال تحصیلی جدید ”