شکایت مدافعان حقوق بشر از ارتش مصر به دیوان کیفری بین‌المللی

کد خبر : #549
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 دی 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 543
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شکایت مدافعان حقوق بشر از ارتش مصر به دیوان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک سازمان مدافع حقوق بشر به نمایندگی از اخوان‌المسلمین علیه ارتش مصر در دیوان کیفری بین‌المللی شکایت و آن را به ارتکاب جنایات علیه بشریت متهم کرد.

به گزارش ایسنا، گروه حقوقی بین‌الملل پیش از این در اواسط ماه اوت اعلام کرده بود که پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم اسنادی را بدست آورده است که نشان می‌دهد اعضای ارتش و نیروهای پلیس و همچنین مقامات دولت نظامی مصر مرتکب جنایات علیه بشریت شده‌اند.
طیب علی سرپرست حقوقدانان این گروه در 16 اوت اظهار کرد: این اتفاق که عملکرد ارتش و پلیس مصر در دیوان کیفری بین‌المللی به طور درست و عادلانه مورد بررسی قرار گیرد و آن‌هایی که مرتکب جنایات علیه بشریت شده‌اند توسط این نهاد بازداشت و محاکمه شوند بسیار حائز اهمیت است.
یکی دیگر از اعضای این گروه تاکید کرد که رسیدگی به این اتهامات برای اجرای قانون لازم است و عدم توجه به نقض حقوق بشر و مسئول دانستن عاملان آن برای جامعه‌ای که مدعی دموکراسی است یک نقطه ننگ به شمار می‌آید.
به نوشته روزنامه دیلی نیوز ایجپت، اخوان‌المسلمین با مشارکت حزب عدالت و آزادی در اوایل اوت گذشته «گروه حقوقی بین‌الملل» را تشکیل دادند تا به نمایندگی از آن‌ها علیه دولت کنونی مصر اقدامات قانونی را انجام دهد. این گروه اکنون در لندن پایتخت مستقر است.
محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر و از اعضای اخوان‌المسلمین در ژوئیه 2013 در پی یک کودتای نظامی برکنار شد و از آن زمان تاکنون این کشور شاهد اعتراضات گسترده حامیان مرسی بوده است. آن‌ها اعتراض دارند که مرسی به طور قانونی و در انتخابات روی کار آمده بود و برکناری وی اقدامی غیرقانونی است. متاسفانه در طول ماه‌های گذشته این اعتراضات با برخورد بسیار خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی مصر مواجه شده است، تا جایی که گفته می‌شود حدود هزار تن در این درگیری‌ها کشته و بسیاری دیگر نیز بازداشت یا مجروح شده‌اند.
رئیس سابق محاکم عمومی انگلیس، یک گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل و چند کارشناس حقوق بشر از اعضای گروه نامبرده هستند که علیه ارتش مصر به دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرده‌اند.
دیوان کیفری بین المللی (ICC) یک نهاد قضایی است که به منظور بررسی و محاکمه موارد جدی و گسترده نقض حقوق بشر و جرایم بین‌الملل همچون جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت در دنیا تاسیس شده است. معاهده رم اساسنامه این دیوان را تشکیل می‌دهد که مصر پیش از این به عضویت آن درآمده است.
  

“ شکایت مدافعان حقوق بشر از ارتش مصر به دیوان کیفری بین‌المللی ”