دولت با ازدواج در سنین پایین مخالف است

کد خبر : #5450
تاریخ انتشار : سه شنبه, 5 شهریور 1398 16:51
تعداد بازدید کننده : 374
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دولت با ازدواج در سنین پایین مخالف است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مشاور رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده: درخواست از رییس مجلس برای تسریع در به‌روزآوری لایحه حقوق کودکان و نوجوانان.

معصومه ابتکار در کنفرانس کودک و نوجوان که در اصفهان برگزار شد با اشاره به صحبتی که با مدیر یونیسف داشته است، گفت: سی‌امین سالگرد یونیسف نزدیک است و اصفهان به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی خواهد شد.‌ وی افزود: یکی از کارهایی که در معاونت با توجه به نگاهی که رئیس جمهور نسبت به مباحث و موضوعات حقوقی دارند، اصلاح قوانینی که مشکلات برای کودکان به وجود نمی‌آورده، بوده است. ابتکار گفت: یکی از مهمترین این مباحث لایحه حقوق کودکان و نوجوانان بود که نزدیک به ۱۰سال راکد و بی‌تغییر مانده بود و با درخواست اولویت دولت این لایحه به صحن علنی مجلس بازگشت و مصوب شد و اشکالات این لایحه بسیار مهم که از ابعاد مختلف به حقوق کودک اشاره دارد در آن برطرف شد.

مشاور رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده با استفاده از تریبون کنفرانس تخصصی کودک و نوجوان از رئیس مجلس درخواست کرد تا هرچه سریعتر این لایحه را در دستور کار مجلس قرار داده و مجلس تصویب نهایی و شورای نگهبان تائید نهایی را انجام دهند و به زودی ابلاغ شود. وی آمادگی دولت برای اجرای این قوانین برای کودکان را اعلام‌کرد و افزود: مرجعیت این کار به عهده وزارت دادگستری خواهد بود، اما دولت همکار و همراه آنها در اجرای این قوانین خواهد بود. ابتکار با اشاره به لایحه کودک همسری افزود: دختر زیر ۱۳سال از نظر وزارت بهداشت کودک محسوب می‌شود و ازدواج در این سن مانع از بلوغ کافی دختران در صورتی که از هیچ گونه حقوق اجتماعی شناخت ندارد، می‌شود.

دولت با ازدواج در سنین پایین مخالف است

مشاور رئیس جمهور در امور زنان گفت: این لایحه در معاونت تدوین شده و اسفند سال گذشته برای دولت ارسال شده و در کمیسیون لوایح دولت روند خود را طی خواهد کرد و هرچه زودتر این لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد. وی همچنین اشاره کرد که هفته گذشته، مجلس هم طرحی را در این رابطه ارائه داد و دولت هم طرح مقابله با کودک همسری را تایید کرد و این یعنی موضع کلی دولت هم این است که با ازدواج در سنین پایین مخالف است. ابتکار اصلاح سن کیفری کودکان را موضوع دیگری دانست که در حال حاضر در دست تصمیم‌گیری‌های لازم است و گفت: تلاش ما بر این است که در حوزه خانواده، زنان و کودکان قوانین روزآمد داشته باشیم و بتوانیم مشکلات موجود را با همکاری دستگاه‌های مختلف و به پشتوانه تعلیمات دینی مرتفع کنیم و این فرهنگ را در جامعه بسط بدهیم.

مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: مشکلی که وجود دارد این است که در مجامعی که برای کودکان تصمیم گیری انجام می‌شود، خود آنها وجود ندارند و این مسئله مهمی است که کودکان را به رسمیت بشناسیم و موضوع حقوق کودک را در سطوح شهری و کشوری مورد توجه قرار دهیم. وی اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی، دستگاه‌های اصلی در ایجاد زمینه مناسب برای رشد کودکان، بازی و ایجاد نشاط در تربیت و رشد آن‌ها هستند و مسئولیت اصلی را به عهده دارند، اما در کنار آنها شهرداری‌ها و دستگاه‌های فعال در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و به خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد، نقش محوری در این زمینه دارند.

مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: درحال حاضر سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار موفقی را در ایران داریم از جمله خیریه‌ها و موسساتی که برای کودکان ایران در جهت آگاهی بخشی حقوق کودک و حمایت از کودکان، به خصوص کودکان در معرض آسیب فعال هستند. وی با تاکید بر اینکه دولت در جهت حمایت از سازمان‌های مردم نهاد اقدام کرده، افزود: در معاونت زنان و خانواده، یکی از رویکردهای مهمی که دنبال می‌کنیم، توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده و به ویژه کودکان در معرض آسیب است. توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند به گسترش و تکثیر این ظرفیت در سطح کشور کمک کند. ابتکار ادامه داد: دولت از نقش مهمی که اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در مداخله برای حل مشکلات، به خصوص مقابله با کودک و همسر آزاری و خشونت‌های ممکن در خانه و خانواده دارد به طور خاص حمایت کرده است.

 

منبع و مشروح خبر: ایسنا

 

“ دولت با ازدواج در سنین پایین مخالف است ”