سعودی‌ها پناهجویان اتیوپیایی را قلع‌وقمع می‌کنند

کد خبر : #5425
تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 مرداد 1398 16:28
تعداد بازدید کننده : 388
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سعودی‌ها پناهجویان اتیوپیایی را قلع‌وقمع می‌کنند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
برخورد با آفریقایی‌های پناهجو در بدو ورود به عربستان و همچنین در بازداشت نیروهای دولتی عربستان بدتر از برخورد با حیوانات وحشی است.

عربستان منکر اقدامات خشن هفته‌های اخیر خود در قبال پناهجویان آفریقایی است، اما واقعیت امر و کشته شدن پناهجویان اتیوپیایی تبار در این کشور خلاف این را نشان می‎دهد. طایب محمد، پناهجوی 45 ساله اهل کشور آفریقایی اتیوپی می‎گوید، هنگام عبور از مرز یمن و ورود به خاک عربستان هر خشونت قابل تصوری در حق وی روا شده است. او که به آدیس‌آبابا بازگشته است، می‌گوید: «آنها هرچه داشتم و حتی لباس‌هایم را از من گرفتند و جلوی چشمانم سوزاندند. می‌خواستند مرا وحشتزده کنند.»
او تنها یکی از هزاران آفریقایی است که از سال 2017 به بعد هر هفته و هر روز از خاک سعودی‌ها دیپورت می‌شود و اگر فقط از ماه مارس سال پیش تاکنون را مبنا بگذاریم تاکنون 300 هزار آفریقایی عمدتاً اتیوپیایی به هنگام ورود به خاک عربستان سرکوب و تأدیب و به مقصد اولیه رجعت داده شده‌اند. این آماری است که بنیاد بین‌المللی مهاجران (IOM) نیز برآن مهر تأیید زده است. تعداد اتیوپیایی های مقیم عربستان نامعلوم است اما قبل از ناآرامی‌های اخیر این رقم به نیم‌میلیون نفرهم بالغ شده بود. هرچند به آن دسته از اتیوپیایی‌هایی هم که موفق به دریافت مجوز برای ماندن در عربستان شده‌اند مشاغل جزء و سخت داده شده است.
مسیر سفر این مهاجران عمدتاً از جیبوتی به یمن و از یمن به عربستان است ولی اینک که سواحل بین عربستان و یمن خون‌آلود است، راهی برای عبور وجود ندارد. دلیل مهاجرت وسیع اتیوپیایی ها فقر و بیکاری در خاک کشور مادری است که امان آنها را بریده است و در سایه سار مصنوعی ریاض بهشتی را می‌بینند که وجود خارجی ندارد. آن سراب اینک به یک کابوس تبدیل شده است. آدام کوگل از سازمان ناظر حقوق بشر (HRW) می‌گوید: «ماشین قلع و قمع پناهجویان توسط سعودی‌ها صیقل داده و کارآمدتر شده است. در سال‌های 2013 و 2014 هم سعودی‌ها به برخی پناهجویان نه می‌گفتند اما آن جواب منفی کجا و برخوردهای خشن فعلی کجا؟»
عربستان از معدود کشورهای جهان است که عهدنامه بین‌المللی «رسیدگی به پناهنده‌ها» را امضا نکرده است و در نتیجه بین آنچه بازجویی اولیه از پناهجویان نامیده شده و حتی در کشورهای امضا‌کننده این عهدنامه مرسوم است، با چیزی که در ماه‌های اخیر در بازداشتگاه‌های سعودی برای اتیوپیایی‌های بخت برگشته روی داده، دنیایی تفاوت وجود دارد. حتی یک بهیار سعودی که در مراکز بازداشت پناهجویان در ریاض برای دولت سرکوبگر این کشور کار می‌کند، می‌گوید: «برخورد با آفریقایی‌های پناهجو بدتر از برخورد با حیوانات وحشی است.» مقام‌های عربستان سعودی طبعاً این اتهامات را رد کرده‌اند. یکی از آنها به نشریات امریکایی گفته است: «ما هوای بیماران را داریم و حتی اگر بنا بر دیپورت آنها باشد فقط زمانی جواب‌شان می‌کنیم که بهبودی کامل یافته باشند.» حرف‌های طایب محمد طبعاً ناقض کامل اظهارات فوق است. او می‌گوید: «در 24 ساعت اول بازداشت هیچ آب و غذایی به ما ندادند و وقتی اعتراض کردیم، با باتوم به جان ما افتادند. زمانی هم که دل‌شان به رحم آمد و غذا برایمان فرستادند فقط یک ظرف برنج را به سلول ما آوردند که باید بین شش زندانی تقسیم می‌شد. حتی وقتی حرف نمی‌زدم، مشت و لگد آنها نثار ما می‌شد.» محمد مرشد مدیر «سازمان پزشکان بدون مرز» می‌گوید: «سعودی‌ها حتی به فرزندان کوچک افراد پناهجو رحم نکرده و آنها را نیز ضرب و شتم کرده‌اند. صدها نفر از آنها را در حالی وارد فرآیند درمانی خود کرده‌ایم که حال نزاری داشته‌اند.» گزارش‌های IOM نیز حاکی است که 6 درصد از دیپورت‌ شده‌ها از سال 2017 به بعد خردسال بوده‌اند.

 

منبع: روزنامه ایران

“ سعودی‌ها پناهجویان اتیوپیایی را قلع‌وقمع می‌کنند ”