۱۷۵ کشته حاصل حملات نژادپرستان و راست‌های افراطی

کد خبر : #5392
تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 مرداد 1398 14:25
تعداد بازدید کننده : 328
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۱۷۵ کشته حاصل حملات نژادپرستان و راست‌های افراطی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نژاد پرستان و راست گرایان افراطی معتقدند که مهاجران و پناهجویان غیرسفیدپوست نژاد سفیدپوست را با تهدید موجودیتی روبه‌رو می‌سازند.

روزنامه گاردین در مطلبی نوشت، به جز سه کشتار مهم ۱۰ روز گذشته در شهرهای ال پاسو، دیتون و گیلروی آمریکا، در هشت سال گذشته دست کم ۱۶ حمله تروریستی سطح بالا با انگیزه های نژادپرستی و اعتقاد به برتری‌ سفیدپوستان و تئوری‌های توطئه راست‌های افراطی، در جهان اتفاق افتاده که بیش از ۱۷۵ کشته بر جای گذاشته اند.
روزنامه گاردین در این مطلب خود می‌نویسد: یکی از این تئوری‌های توطئه‌ای که این نژاد پرستان و راست گرایان افراطی به آن معتقد بوده‌اند این است که مهاجران و پناهجویان غیرسفیدپوست "مهاجمانی" هستند که نژاد سفیدپوست را با تهدید موجودیتی روبه‌رو می‌سازند.
این روزنامه در ادامه مطلب خود ابتدا به سه مورد حمله نژادپرستانه در ۱۰ روز گذشته در آمریکا اشاره کرده و سپس ۱۶ حمله مهم نژادپرستانه مربوط به هشت سال اخیر در کشورهای غربی را فهرست کرده و می‌نویسد:
«دو تیراندازی دسته جمعی در دو روز گذشته در آمریکا و در دو شهر ال پاسو و دیتون دست کم ۲۹ کشته بر جای گذاشتند. این دو تیراندازی مرتبط با افراطگرایان حامی برتری سفید پوستان بودند ابتدا روز شنبه حمله مسلحانه شهر ال پاسو در تگزاس رخ داد که ۲۰ کشته و بیش از ۱۲ زخمی بر جای گذاشت و پس از آن تیراندازی در شهر دیتون در ایالت اوهایو اتفاق افتاد که ۹ کشته بر جای گذاشت.
یک هفته قبل از آن نیز یک حمله مسلحانه در شهر گیلروی و در محل یک فیستوال مواد غذایی رخ داد که سه کشته و ۱۵ زخمی به جای گذاشت.
با این حال قبل از این سه حمله، ۱۶ حمله دیگر به شرح زیر طی هشت سال گذشته با انگیزه‌های نژاد پرستانه در کشورهای غربی رخ داده است:
آوریل ۲۰۱۹: یک نفر در تیراندازی علیه کنیسه‌ای در شهر "پاوی" در کالیفرنیای آمریکا کشته شد.
عامل این تیراندازی حامی تروریست عامل کشتار مسلمانان در دو مسجد در نیوزیلند در ماه قبل از این اتفاق بوده است.
مارس ۲۰۱۹: ۵۱ تن در حمله مسلحانه یک تروریست راستگرای سفیدپوست استرالیایی به دو مسجد در کرایست‌چرچ نیوزیلند کشته شدند.
اکتبر ۲۰۱۸: ۱۱ تن در حمله مسلحانه به کنیسه موسوم به کنیسه "درخت حیات" در پیتزبورگ ایالت پنسیلوانیای آمریکا کشته شدند.
اکتبر ۲۰۱۸: فردی دو سیاه پوست را در حمله به یک سوپرمارکت در کنتاکی آمریکا کشت و سپس تلاش کرد به یک کلیسای متعلق به سیاه‌پوستان در همان حوالی حمله کند.
اوت ۲۰۱۷: با حمله یک عامل نژاد پرست با خودرو به تظاهرات ضد نازی در شارلوتزویل واقع در ویرجینیای آمریکا فردی به نام هدر هایر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
ژوئن ۲۰۱۷: بعد از حمله فردی با خودروی ون به نمازگزاران در اطراف مسجدی در فینزبری پارک واقع در بریتانیا مردی به نام مکرم علی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.
مه ۲۰۱۷: دو مرد تلاش کردند تا از زنان جوان در مقابل حملات اسلام ستیزان در پورتلند آمریکا دفاع کنند که هدف حمله با چاقو قرار گرفتند و کشته شدند.
مارس ۲۰۱۷: یک نژادپرست سفید پوست با شمشیر یک مرد سیاه‌پوست را در نیویورک آمریکا به قتل رساند.
ژانویه ۲۰۱۷: شش نفر در جریان نماز مغرب در مسجدی در شهر کبک کانادا به دست یک تیرانداز راستگرای اسلام ستیز و مهاجرستیز کشته شدند.
ژوئن ۲۰۱۶: جو کاکس نماینده پارلمان بریتانیا از حزب کارگر به وسلیه چاقو و گلوله توسط یک نژاد پرست سفید پوست حامی نازی‌ها کشته شد. کاکس یک حامی باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود.
اکتبر ۲۰۱۵: سه تن در حمله فردی به یک دبیرستان عمدتا دارای دانش آموزان مهاجر در ترولهاتان در سوئد کشته شدند.
ژوئن ۲۰۱۵: ۹ تن در یک مراسم قرائت انجیل در یک کلیسای سیاه پوستان در چارلزتون در کالیفرنیای جنوبی آمریکا به دست یک نژاد پرست سفید پوست حامل سلاح گرم کشته شدند.
آوریل ۲۰۱۴: یک رهبر سابق جنبش نژادپرست "کوکلاس‌کلان" به یک مرکز یهودیان و یک مرکز بازنشستگان در آورلند پارک واقع در کانزاس آمریکا حمله کرد و سه تن را شامل یک نوجوان ۱۴ ساله کشت.
سپتامبر ۲۰۱۳: یک خواننده رپ ضد فاشیست به نام پائولوس فیساس در شهر پیرائوس یونان در حمله یک نئونازی با چاقو کشته شد.
اوت ۲۰۱۲: شش تن در تیراندازی علیه یک معبد سیک‌ها واقع در "اوک کریک" در ویسکانسین آمریکا به دست یک تیرانداز نئو نازی کشته شدند.
ژوئیه ۲۰۱۱: ۷۷ تن در دو حمله آندرس برینگ بریویک، تروریست راستگرای سرشناس نروژی در جزیره اوتوئیا در نروژ کشته شدند».

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ ۱۷۵ کشته حاصل حملات نژادپرستان و راست‌های افراطی ”