فاصله سنی برخی کودک همسری‌ها ۵۰ سال است

کد خبر : #5388
تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 مرداد 1398 12:10
تعداد بازدید کننده : 458
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فاصله سنی برخی کودک همسری‌ها ۵۰ سال است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
طلاق در سنین مختلف صورت می‌گیرد اما در کسانی که زیر ۱۳ سال داشته‌اند این رقم بسیار بالاتر از سنین دیگر بوده است.

معصومه ابتکار گفت: موضوع آموزش‌های قبل، هنگام و بعد از ازدواج در زمینه پایین آوردن آمار طلاق بسیار اهمیت دارند. حال این سؤال مطرح است که با توجه به آغاز هفته ازدواج و اهمیت این موضوع، معاونت امور زنان چه اقداماتی در خصوص ازدواج جوانان داشته است؟

ازدواج و خانواده بی‌تردید یکی از ارکان مهم انسانی و اجتماعی بشر است که جامعه و کشور و دین و مذهب نمی‌شناسد. ساختار وحشتناک خانواده‌های از هم گسیخته و کاهش زادآوری در برخی جوامع امروز به بحران تنهایی منتهی شده است. اگر از منظر تجربه جهانی هم نگاه کنیم متوجه می‌شویم که مسأله ازدواج اهمیت بالایی دارد. در حال حاضر دولت با همکاری مجلس پیش‌بینی‌هایی در خصوص بالابردن مبلغ وام ازدواج داشته که زوجین در حال دریافت آن هستند.

درباره طرح گفت‌و‌گوی ملی خانواده، کمی توضیح دهید.

در این طرح مهارت‌های ارتباطی لحاظ شده است. خانواده‌ها در زندگی برای اصلاح و تقویت روابط نیاز به یادگیری مهارت‌هایی دارند. با آموزش‌و‌پرورش و دانشگاه‌ها درباره این طرح صحبت شده تا مهارت‌های ارتباطی را در برنامه‌های آموزشی خود لحاظ کنند. امروز در خانواده‌ها اختلالات ارتباطی زیاد شده و باعث شده سوء‌تفاهم به اختلاف نظر تبدیل شده و اختلاف نظر در نهایت تبدیل به خشونت شود. در زمینه رفع این اختلالات لازم است آموزش‌های مهارت زندگی از کودکی و از مدرسه آغاز شود تا در نتیجه آن قدرت تاب‌آوری افراد در زندگی مشترک با همسر و فرزندان و حتی سالمندان که بخشی از خانواده هستند، بالا برود. جمعیت سالمندی در حال افزایش است و موضوع بسیار مهمی است که در این هفته بسیار به این موضوع خواهیم پرداخت. باید به این موضوع در آموزش و پرورش هم بیشتر توجه شود.

آیا به‌صورت عملی اقدامی در حوزه کودکان برای بالا بردن مهارت‌های گفت‌و‌گو بین خانواده‌ها داشته‌اید؟

چندی پیش، جشنواره‌ای به‌ نام جشنواره فیلم دانش‌آموزی برگزار شد و از دانش‌آموزان دعوت شد تا از ارتباط با خانواده‌های خود فیلم‌های کوتاه بفرستند. متأسفانه بعد از بازبینی فیلم‌ها متوجه شدیم بسیاری از آنها منعکس‌کننده تنش‌های درون خانواده‌ها بود و فهمیدیم که چقدر گفت‌و‌گو بین خانواده‌ها سخت شده و به درگیری ختم می‌شود. بچه‌ها از این جهت آسیب‌های زیادی می‌بینند و نسبت به این وضعیت ناراضی هستند. درست است که مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیاد است اما باید کاری کنیم تا این مشکلات به‌صورت آسیب به داخل خانواده‌ها نفوذ نکند. اگر خانواده مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند آرامش و آسایشی داشته باشد.

به خشونت درون خانواده‌ها اشاره کردید، بحث لایحه منع خشونت علیه زنان به کجا رسید؟

آموزش مباحث حقوقی و قوانین بازدارنده بسیار مهم هستند. موضوع خشونت در داخل خانواده یا در جامعه نباید پنهان شود. چنین مسائلی باید باز شوند تا افراد بتوانند با حقوق خود آشنا شوند. لایحه تأمین امنیت در قالب شرع مقدس اسلام تنظیم شده و به تحکیم خانواده‌ها کمک می‌کند. همه ابعاد لازم در این لایحه دیده شده و افراد را ترغیب می‌کند تا وارد مقوله ازدواج شوند. آموزش‌های مفید در کنار قوانین جامع به همه خانواده‌ها کمک می‌کند تا ازدواج ایمن صورت گرفته و آمار ازدواج بالاتر رود و با بالا رفتن کیفیت زندگی خانواده‌ها بتوانند طعم خوب زندگی شیرین در کنار عشق و محبت را بچشند. لایحه منع خشونت علیه زنان در حال حاضر در قوه قضائیه مانده و امیدوارم به یمن هفته ازدواج آقای رئیسی هر چه سریعتر نظر مثبت خود را اعمال کنند.

بحث کودک همسری و لایحه‌ای که در این زمینه وجود دارد، به چه مرحله‌ای رسیده است؟ قطعاً ازدواجی که به طلاق ختم می‌شود نباید صورت بگیرد بویژه آنکه در موارد کودک همسری شاهد آمار بالای طلاق‌ها هستیم. برای روند لایحه چه اقداماتی شده است؟

کودک همسری بیشتر در مناطق مرزی و روستایی اتفاق می‌افتد. این اواخر می‌بینیم که دادستان‌های قوه قضائیه هم ورود می‌کنند و جلوی چنین ازدواج‌های غیرمتعارفی را می‌گیرند. در برخی موارد فاصله سنی تا ۵۰ سال هم می‌رسد و در مواردی مردان با دخترانی زیر ۱۳سال ازدواج می‌کنند. از نظر وزارت بهداشت میانگین سن کودکی، ۱۳سال است. در روایتی امام صادق(ع) هم در این خصوص فرموده‌اند که چنانچه فردی کودکی نکند، شخصیت او به اندازه کافی رشد نخواهد کرد. کودکانی که فرصت بازی کردن نداشته باشند دچار گره‌های روحی و شخصیتی فراوانی می‌شوند. قانون باید مدافع حقوق کودک باشد. لایحه ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال در مجلس شورای اسلامی است و دولت هم به شروطی که در طرح پیشنهاد شده رأی مثبت داده است. چنانچه لایحه، زودتر تصویب شود می‌تواند مسأله ازدواج را منضبط کند. باید بدانیم که ازدواج بردگی نیست. بر اساس آمار شورای عالی انقلاب فرهنگی طلاق در سنین مختلف صورت می‌گیرد اما در کسانی که زیر ۱۳ سال داشته‌اند این رقم بسیار بالاتر از سنین دیگر بوده است.

 

منبع و مشروح خبر: مرکز امور زنان و خانواده 

“ فاصله سنی برخی کودک همسری‌ها ۵۰ سال است ”