نباید هیچ کودک فقیری از تحصیل جا بماند

کد خبر : #5386
تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 مرداد 1398 8:46
تعداد بازدید کننده : 963
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نباید هیچ کودک فقیری از تحصیل جا بماند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هر یک کودک بازمانده از تحصیل می‌تواند یک تهدید برای جامعه باشد درحالی که همان کودک در صورت تحصیل در مدارس می‌تواند به رشد و بالندگی برسد.

آمارهای اعلام شده از سوی معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نشان می‌دهد در حال حاضر نزدیک به 140 هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد. به‌گفته متخصصین حوزه رفتار شناسی هر یک کودک بازمانده از تحصیل می‌تواند یک تهدید برای جامعه باشد درحالی که همان کودک در صورت تحصیل در مدارس می‌تواند به رشد و بالندگی برسد. از این‌رو وزارت آموزش و پرورش در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ریشه‌کن‌سازی این معضل اقدام کرده‌اند اما به موازات برنامه و فعالیت‌های انجام شده مؤسسات خیریه نیز بیکار ننشسته‌اند و توانسته‌اند بخشی از اقدامات انساندوستانه را به تصویر بکشند. مؤسسه خیریه مهرگیتی یکی از همین مراکز خیریه است که علاوه بر مدرسه سازی، کودکان بازمانده از تحصیل را تحت پوشش قرار می‌دهد تا شاید روزی فرا برسد که هیچ کودکی به‌دلیل مشکلات مالی یا نبود مدرسه از تحصیل بازنماند. زهرا گیتی‌نژاد، مدیرعامل این مؤسسه با اشاره به اقداماتی که تاکنون انجام شده گفت: مؤسسه خیریه مهر گیتی با شعار «تلاش برای ساختن ایرانی عاری از تبعیض و فقر فرهنگی» تشکیل شده است. تاکنون توانسته‌ایم 4200دانش‌آموز و دانشجو را تا رسیدن به شرایط مناسب و خروج از چرخه حمایت تحت پوشش قرار دهیم. در سال 97نیز حدود 1200دانش‌آموز و دانشجوی جدید تحت پوشش این مؤسسه قرار گرفت. ویژگی این دانش‌آموزان این است که به‌دلیل فقر مالی نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند.
وی اقدامات حمایتی مهر گیتی برای دانش‌آموزان را پرداخت ماهانه 50 هزار تومان و برای دانشجویان 100هزار تومان عنوان کرد و افزود: علاوه بر واریز مبلغ مذکور به حساب شخصی دانش‌آموز یا دانشجو، تهیه لوازم التحریر تحت عنوان کیف مهربانی، ارسال بیش از 3 میلیون کتاب و بیش از 2800 رایانه برای مدارس مناطق کم برخوردار نمونه‌های دیگری از اقدامات حمایتی این مؤسسه است. گیتی‌نژاد در ادامه به اقدامات انجام شده پس از سیل ابتدای سال اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها و برآوردهای وزارت آموزش و پرورش نشان داد تعداد مدارس آسیب دیده استان لرستان 423 مدرسه است که 310 مدرسه نیازمند تعمیر و 113مدرسه تخریب شده است. در استان گلستان نیز 324 مدرسه آسیب دیده که 302مدرسه نیاز به تعمیر داشت و 22مدرسه باید کاملاً تخریب و دوباره ساخته شود. همچنین گزارش‌ها نشان می‌داد در استان خوزستان 35 مدرسه نیازمند تخریب و 78 مدرسه هم باید تعمیر می‌شد، لذا برای نوسازی و بازسازی مدارس مناطق آسیب دیده، کمپین #ازنومی‌سازیم راه‌اندازی شد.
وی اضافه کرد: یک تیم تحقیقاتی به مناطق آسیب دیده اعزام شد و پس از تهیه گزارش‌های مبسوط فراخوان جمع‌آوری کمک‌های مردمی صورت گرفت. با آغاز این فراخوان و کمپین، کمک‌های نقدی مردم از داخل و خارج به حساب مؤسسه واریز شد و تعداد 14فقره قرارداد تأمین مالی نوسازی مدارس منعقد شد. 5 میلیارد تومان تعهدات ما برای نوسازی مدارس گلستان، لرستان و خوزستان است. به‌گفته گیتی‌نژاد، این مؤسسه تاکنون 12فقره احداث مدارس در سه استان را در دست احداث دارد که بالغ بر 21 کلاس را شامل می‌شود. همچنین شرکت داروسازی بایر آلمان هزینه ساخت یک مدرسه شش کلاسه در منطقه سرکلاته از کردکوی استان گلستان را تقبل کرده است که مراحل اداری این کار در حال انجام است.

 

منبع: روزنامه ایران

“ نباید هیچ کودک فقیری از تحصیل جا بماند ”