هلند و بزرگترین نسل‌کشی بعد از جنگ جهانی دوم

کد خبر : #5335
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 تیر 1398 15:56
تعداد بازدید کننده : 260
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هلند و بزرگترین نسل‌کشی بعد از جنگ جهانی دوم
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دادگاه عالی هلند پس از ۵ سال ، مسئولیت دولت این کشور در کشتار مردان و پسران مسلمان سربرنیتسا را پذیرفت.

دولت هلند مسئولیت قتل ۳۵۰ نفر از مسلمانان بوسنیایی در جریان داخلی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۵ را پذیرفت. بر اساس گزارش ها این ۳۵۰ نفر توسط نیروهای هلندی از یک پایگاه سازمان ملل متحد اخراج شدند و توسط صرب‌های بوسنی به قتل رسیدند. در جریان جنگ در یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۵ صدها نیروی حافظ صلح هلندی مامور حفاظت از منطقه‌ای بودند که سازمان ملل متحد آن را محدوده امن اعلام کرده بود. در آوریل ۱۹۹۳، شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ۸۱۹، سربرنیتسا را منطقه امن اعلام کرد. با حمایت سازمان ملل هزاران مسلمان بوسنیایی به این منطقه پناه برده و ۳۵۰ نفر از آنها وارد پایگاه نیروهای هلندی شده بودند.
اما در ژوئیه سال ۱۹۹۵، نظامیان و شبه نظامیان صرب هفته ها شهر سربرنیتسا را محاصره کردند و سر انجام توانستند وارد منطقه امن سازمان ملل متحد شوند. نظامیان صرب به دلیل ناتوانی صلح بانان بین‌المللی که اکثر آن‌ها هلندی بودند بیش از ۸ هزار مرد و پسر نوجوان مسلمان را با اتوبوس از محدوده تحت حفاظت سازمان ملل خارج کردند و همه آن‌ها را در اطراف شهر سربرنیستسا به قتل رساندند. اما دولت هلند می گوید که تنها ۳۵۰ نفر از قربانیان تحت حفاظت نیروهای هلندی بوده اند.
در سال ۲۰۱۴ دادگاهی در هلند حکم داد که مسئولیت حقوقی قتل بیش از ۳۰۰ مرد و کودک مسلمان بوسنیایی در شهر سربرنیتسا به دست صربها در سال ۱۹۹۵ بر عهده دولت هلند است. این دادگاه در لاهه اعلام کرد که نیروی حافظ صلح هلندی برای حفاظت از مسلمانان بوسنیایی اقدام نکرده است، در حالی که باید می‌دانست که خطر نسل‌کشی مسلمانان وجود دارد. نهایتاً دیوان عالی هلند در حکم خود اعلام کرده که نیروهای این کشور می‌توانستند به این ۳۵۰ نفر اجازه دهند که در پایگاه باقی بمانند، اما با تحویل دادن این افراد به صرب‌های بوسنی به طور غیرقانونی آنها را در معرض آزار و مرگ قرار داده است. اما دادگاه عالی مسئولیت دولت این کشور را تنها به ۱۰ درصد محدود کرده است و در واقع بازماندگان قربانیان، تنها می‌توانند ۱۰ درصد غرامت درخواست شده را از دولت هلند مطالبه کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

“ هلند و بزرگترین نسل‌کشی بعد از جنگ جهانی دوم ”