دو برابر شدن اعدام‌ها در عربستان

کد خبر : #5309
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 تیر 1398 10:37
تعداد بازدید کننده : 271
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دو برابر شدن اعدام‌ها در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نیمه نخست سال ۲۰۱۹ برای زندانیان در عربستان خونین بود و به طور میانگین هر روز بیش از یک زندانی توسط دولت سعودی‌ اعدام شده است.

طبق گزارش جدید سازمان اروپایی سعودی حقوق بشری، شمار اعدام‌ها در عربستان در شش ماه نخست امسال بیشترین میزان ثبت شده در پنج سال گذشته است و بیش از دو برابر ۵۵ مورد اعدام در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ است. از ژانویه تا پایان ژوئن ۱۲۲ تن در عربستان اعدام شده‌اند. در میان این اعدامی‌ها شش صغیر و ۵۸ تبعه خارجی از پاکستان، یمن و سوریه بودند. نام سه زن از عربستان، نیجریه و یمن هم در میان اعدامی‌ها قرار داشت. ۵۱ تن از اعدامی‌ها جرم مرتبط با مواد مخدر داشتند، این در حالیست که سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر تاکید دارد این جرایم در بسیاری از کشورها در میان جرایم سنگین قرار ندارند.
در میان اعدامی‌ها همچنین نام زندانیان سیاسی از جمله شهروندان شیعه به چشم می‌خورد که در عربستان تحت آزار و اذیت قرار می‌گیرند. تنها در روز ۲۳ آوریل ۳۷ تن در عربستان اعدام شدند. سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر تاکید دارد، اکثر این افراد جرم‌های مرتبط با شرکت‌ در اعتراضات شیعیان داشتند. طبق این گزارش، تمرکز جدید روی مخالفان سیاسی نشان می‌دهد عربستان "در حال تجربه یک دوره سرکوب مرگبار" است. وخامت آمار اعدام‌ها در عربستان به‌رغم وعده‌ آوریل ۲۰۱۸ محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای کاهش استفاده از مجازات اعدام است. از زمان ایراد وعده‌های ولیعهد سعودی، ۲۲۱ تن اعدام شدند. از ژانویه ۲۰۱۵ که سلمان بن عبدالعزیز بر تخت پادشاهی آل سعود نشست، ۷۱۴ تن اعدام شدند.
دولت عربستان به درخواست نیوزویک برای اظهارنظر درباره تاره‌ترین آمارها از اعدام پاسخی نداد. مدیر سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر به نیوزویک گفت: هیچ نشانه‌ای مبنی بر تحقق وعده‌های ولیعهد سعودی به چشم نمی‌خورد. سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر تاکید کرد: نگرانی‌هایی جدی درباره میزان گسترش اعدام‌ها در سال جاری میلادی در عربستان وجود دارد. چنانچه آمار کنونی اعدام‌ها حفظ شود، ۲۴۴ تن تا پایان سال ۲۰۱۹ اعدام خواهند شد. بسیاری از اعدامی‌ها از حق برگزاری دادگاه منصفانه برخوردار نمی‌شوند و بسیاری از کسانی که به اعدام محکوم شدند، شکنجه شده‌اند و از دسترسی به مشاوره حقوقی محروم هستند.

 

منبع و مشروح خبر: خبرگزاری ایسنا

“ دو برابر شدن اعدام‌ها در عربستان ”