۴ هزار کودک کار و خیابان در تهران

کد خبر : #5293
تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 تیر 1398 14:34
تعداد بازدید کننده : 409
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۴ هزار کودک کار و خیابان در تهران
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: ایرادات و اشکالاتی در پروسه اجرای ساماندهی کودکان کار و خیابان ایجاد شده که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های عضو، مشکلات برطرف شود.

داریوش بیات‌نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران در مورد طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان گفت: ساماندهی کودکان خیابانی در قالب امضای تفاهم‌نامه‌ای از ۲۲خردادماه آغاز شده و تا جمع‌آوری و ساماندهی کامل آنها این طرح ادامه خواهد داشت. وی با اشاره به اینکه تمامی مسئولان عالی نظام دغدغه ساماندهی کودکان کار و خیابان را دارند، گفت: برای اینکه سلامت کودکان حفظ شود ساماندهی آنها باید به‌درستی انجام شود و در سازمان بهزیستی این امر با توجه به قوانین و مقررات به بهترین صورت انجام می‌شود. بیات‌نژاد در مورد شیوه اجرای این طرح گفت: بر اساس آئین‌نامه تفاوت‌هایی در اجرا وجود دارد و ۱۰ الی ۱۲ ارگان و سازمان باید در این خصوص در کنار هم باشند در حالی که هم‌اکنون شیوه اجرا به‌درستی اجرا نمی‌شود و همه دستگاه‌های عضو آن‌طور که باید همکاری نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شیوه اجرای آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان با دیدگاه‌های کارشناسی تفاوت دارد، گفت: فاصله معنادار در اجرای آن وجود دارد و آن‌طور که استاندار و رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرده‌اند طرح ساماندهی باید بر اساس آئین‌نامه موجود ادامه پیدا کند. به گفته وی، ایرادات و اشکالاتی در پروسه اجرای ساماندهی کودکان کار و خیابان ایجاد شده که امیدواریم برطرف شود. مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: با تاکید دکتر بندپی ایرادات در حال رفع و نقطه نظرات کارشناسی اجرایی می‌شود و امیدواریم در هفته جاری دستگاه‌های عضو مانند نیروی انتظامی، شهرداری، اداره اتباع و... در جمع‌آوری و ساماندهی کودکان همکاری‌های بیشتری داشته باشند. البته فرمانداری هم اقداماتی انجام می‌دهد اما امیدواریم با تأکیدهای صورت گرفته، دستگاه‌های عضو نیز وارد عمل شوند.بیات‌نژاد در مورد مکانی که کودکان در آن نگهداری خواهند شد، گفت: شیوه کار به این صورت بود که دو مدرسه‌ای که در حوزه کودکان کار و خیابان فعالیت می‌کنند با قراردادی از سوی فرمانداری شهر تهران فضای مناسبی برای ساماندهی این کودکان قرار دهند و بهزیستی نظارت بر اجرای طرح داشته باشد. 

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: در حال حاضر از زمان اجرای طرح تاکنون ۲۳۴کودک جمع‌آوری شدند و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳ الی ۴هزار کودک کار و خیابان در سطح شهر تهران باشند. وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰درصد کودکان کار و خیابان اتباع خارجی هستند، گفت: ۸۳درصد اتباع افغان و درصد خیلی کمی نیز پاکستانی هستند. بیات‌نژاد افزود: قرار نبود که مراکز دولتی که ما داریم مستقیم مسئولیت نگهداری کودکان جمع‌آوری‌شده را بر عهده گیرند و مرکز فوریت‌های اجتماعی شهرداری و فرمانداری و همچنین دو مرکز جدید طرف قرارداد مراکز غیردولتی این کودکان را پذیرش کنند و در مرحله بعد غربالگری آنها انجام شود و کودکانی که دارای خانواده هستند با شروط لازم به خانواده‌های خود بازگردند و افراد فاقد خانواد مؤثر در مراکز نگهداری شوند.

منبع: خبرگزاری سلامت نیوز

“ ۴ هزار کودک کار و خیابان در تهران ”