یک زن فعال سعودی از ۱۱ ماه پیش در حبس انفرادی به سرمی‌برد

کد خبر : #5248
تاریخ انتشار : سه شنبه, 4 تیر 1398 17:23
تعداد بازدید کننده : 379
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
یک زن فعال سعودی از ۱۱ ماه پیش در حبس انفرادی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد، عربستان نسیمه الساده، زن فعال سعودی را در سلول انفرادی بازداشت کرده‌اند.

سازمان امنیت عربستان نسیمه الساده را ۳۰ ماه ژوئیه ۲۰۱۸ در منزلش در شهر صفوی واقع در شرق عربستان بازداشت کرد و اعضای سرویس اطلاعات در زمان ورود به منزلش از خانواده‌اش خواستند، سکوت اختیار کرده و به الساده اطلاع دادند که تنها برای انجام تحقیقات بازداشت شده و سپس آزاد می‌شود. اما الساده همچنان در زندان به سر می‌برد. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد، زنان سعودی بازداشتی از بیش از دو سال پیش با اتهامات دروغینی از جمله ارتباط با رسانه‌های بیگانه، دفاع از حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی روبرو هستند.
موج بازداشت فعالان زن و مرد حامی حقوق بشر در عربستان همزمان با تلاش‌های رسمی مقامات برای جلب رضایت جامعه بین‌الملل صورت می‌گیرد. ریاض از زمان قتل روزنامه نگار و منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول با انتقادات تندی روبرو است. نسیمه الساده مدتی طولانی برای حذف نظام مردسالاری و لغو ممنوعیت رانندگی زنان فعالیت داشت و فعالیت حقوقی خود را با دفاع از حقوق کارگران و کودکان در سال ۲۰۰۸ آغاز کرد. وی همچنین در سال ۲۰۱۵ برای انتخابات شهرداری کاندید شد اما نامش را در میان کاندیداها نیافت و به دنبال این امر به وزارت کشور شکایت کرد. در سال ۲۰۱۷ نیز اقدامات خود را برای تاسیس انجمن دفاع از حقوق زنان تحت عنوان "نون" آغاز کرد اما به نتیجه نرسید.
الساده در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ پس از گذشت چند هفته از آغاز موج بازداشت‌ها دستگیر شد. طی این موج بازداشت‌ها ۱۲ زن و یک مرد فعال حقوق بشری ضمن اتهام به خیانت دستگیر شدند. مقامات عربستان مدعی شدند، "این زنان به دنبال تضعیف ثبات عربستان هستند". اما دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد، زنان بازداشت شده قربانیان کمپین دولتی بی‌سابقه علیه جنبش حقوق زنان هستند.
این سازمان تصریح کرد، حبس انفرادی الساده به مدت بیش از هشت ماه در حد شکنجه بوده و گواهی بر تحت فشار قرار گرفتن هر چه بیشتر وی و اقدامات غیرقانونی است که عربستان آنها را علیه صاحبان اندیشه و زنان مدافع حقوق بشر قانونی إعمال می‌کند تا آنها را مجبور به اعتراف کرده و کرامت انسانی خود را زیر پا بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ یک زن فعال سعودی از ۱۱ ماه پیش در حبس انفرادی به سرمی‌برد ”