عربستان کوچکترین زندانی سیاسی را اعدام می‌کند

کد خبر : #5186
تاریخ انتشار : شنبه, 18 خرداد 1398 16:41
تعداد بازدید کننده : 219
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان کوچکترین زندانی سیاسی را اعدام می‌کند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مرتجی القریریص هجده ساله، چهار سال پیش به جرم شرکت در تظاهرات در منطقه عوامیه واقع در شرق عربستان دستگیر شد.

منابع خبری روز جمعه 17 اردیبهشت از احتمال مواجهه «مرتجی القریریص» کوچکترین زندانی سیاسی عربستانی با حکم اعدام نوشتند. مرتجی القریریص هجده ساله، چهار سال پیش به جرم شرکت در تظاهرات در منطقه عوامیه واقع در شرق عربستان دستگیر شد. بر اساس این گزارش، القریریص متهم است؛ زمانی که تنها ۱۰ سال داشت در اعتراضات منطقه عوامیه عربستان در سال ۲۰۱۱ شرکت داشته است. این گزارش می‌افزاید؛ پس از گذشت سه سال از آن تظاهرات، مقام‌های عربستانی زمانی که القریریص به همراه خانواده خود قصد سفر به بحرین را داشت، در گذرگاه مرزی زمینی ملک فهد دستگیر شد. وکلا و فعالان حقوق بشری، آن زمان مرتجی القریریص را کوچک‌ترین زندانی سیاسی در عربستان نامیدند. پس از گذشت چهار سال از بازداشت القریریص و اکنون که به سن ۱۸ سالگی رسیده، قرار است وی در دادگاه جنایت‌های تروریستی محاکمه شود. القریریص متهم به عضویت در یک گروه تروریستی، پرتاپ کوکتل مولوتف به مرکز پلیس در عوامیه و شرکت در اعتراضات و تشییع جنازه برادرش در سال ۲۰۱۱ شده است.
عربستان سعودی سوم اردیبهشت ماه نیز ۳۷ شهروند سعودی را که اغلب از شیعیان قطیف، احساء و مدینه منوره بودند، با ضرب شمشیر اعدام کرد. سازمان اروپایی- سعودی حقوق بشر به دنبال این اقدام مقام‌های سعودی اعلام کرد که اعدام ۳۷ شهروند سعودی که بیشتر انها فعال شیعی بودند، نگرانی‌های جدی و عمیقی را درباره به خطر افتادن جان ۲۰ زندانی دیگر برانگیخته و از همه طرف‌های فعال در این زمینه خواست که تلاش‌های واقعی خود را برای متوقف کردن اقدامات سران سعودی به کار گیرند.
سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی و تنها چند ماه پس از انتصاب محمد بن سلمان به سمت ولیعهدی عربستان، ده‌ها تن از تجار، روحانیون، شاهزادگان، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شدند. در حالی که این بازداشت‌ها انتقاد مجامع بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشت، اما رژیم سعودی همچنان به سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان ادامه می‌دهد.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

“ عربستان کوچکترین زندانی سیاسی را اعدام می‌کند ”