انتقاد عفو بین‌الملل از قاچاق سلاح تلاویو به کشورهای ناقض حقوق بشر

کد خبر : #5154
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 14:36
تعداد بازدید کننده : 265
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد عفو بین‌الملل از قاچاق سلاح تلاویو به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اسراییل فروشنده سلاح و تجهیزات جاسوسی.

سازمان عفو بین‌الملل اطلاعات جدیدی درباره دخالت اسراییل در معاملات فروش سلاح و تجهیزات جاسوسی به کشورها و رژیم های خودکامه در جهان که آنها را برای قتل و تعقیب و آزار و شکنجه به کار می‌گیرند منتشر کرد، نام امارات متحده عربی نیز در لیست خریداران این تجهیزات مشاهده می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل اسراییل را به صادرات سلاح به کشورهایی که حقوق بشررا به شکل روشمند نقض می‌کنند، متهم کرده است. روزنامه هآرتص که بیشتر گزارش‌های عفو عمومی را منتشر می‌کند با عنوان تصویر وحشتناک اعلام کرد که رویدادهای ماه‌های اخیر مانند تبادل آتش با غزه و انتخابات کنست موجب اختلال در این چشم انداز شده و وقتی برای پرداختن به جریان صادرات سلاح و تجهیزات جاسوسی توسط رژیم اشغالگر به کشورهایی که محکوم به رژیم تاریک هستند باقی نمی گذارد.
هآرتص تاکید می کند که محتوای گزارش جدید عفو بین الملل باید به این مسئله مهم اختصاص پیدا کند که تصویر وحشتناکی از اوضاع کنونی منعکس می کند و هشدار می دهد که این امر می تواند با پیشرفت وسیع سیستم دیجیتال و بهره برداری سازمان های سرکوب و استکبار تشدید شود. هآرتص اعلام کرد که اسراییل مسوول رسمی تجارت سلاح است، هرچند که این کار اغلب توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود. هآرتص به اطلاعاتی اشاره کرد که مربوط به 8 کشور خریدار تجهیزات نظامی از اسراییل در سال های اخیر است. سازمان عفو بین الملل در گزارش خود باعنوان " بدون نظارت – سلاح در دست قاتلان" اعلام کرد که سلاح های اسراییل گاهی پس از یک سری معاملات ثانویه به مقصد می‌رسد و به این ترتیب نظارت بین‌المللی و حتی شروطی که خود اسراییل وضع کرده را دور می زند.
گزارش سازمان عفو عمومی دلیلی محکم و عینی است بر صادرات سلاح توسط اسراییل به 8 کشوری که حقوق بشر را به شکلی روشمند نقض می کنند. سودان جنوبی، میانمار، فیلیپین، کامرون، آذربایجان، سریلانکا، مکزیک و امارات متحده عربی 8 کشوری هستند که به دستگاه جاسوسی و سیستم‌های ردیابی «بیگاسوس» اسراییل مجهز شده اند. سازمان عفو عمومی اشاره می‌کند که این اطلاعات بر اساس گزارش های سازمان حقوق بشر است اما به اطلاعات وزارت امنیت اسراییل اعتماد نمی کند؛ چرا که شفافیت سازی و توجه سازمان عفو عمومی به این اطلاعات را رد می‌کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

“ انتقاد عفو بین‌الملل از قاچاق سلاح تلاویو به کشورهای ناقض حقوق بشر ”