انتقاد شدید گزارشگر سازمان ملل از بازداشت‌های غیرقانونی آمریکا

کد خبر : #508
تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 آذر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 639
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد شدید گزارشگر سازمان ملل از بازداشت‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارشگر ویژه سازمان ملل در جلسه رسیدگی به اتهامات لهستان در دیوان اروپایی حقوق بشر، بازداشت‌های غیرقانونی متهمان به تروریست در دنیا را یک توطئه تبهکارانه جهانی دانست.

به گزارش ایسنا، بن امرسون گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص مبارزه با تروریسم و حقوق بشر در بیانیه خود در جلسه رسیدگی به اتهامات لهستان مبنی بر همکاری با آمریکا برای حبس و بدرفتاری با دو زندانی گوانتانامو در خاک لهستان ابراز تاسف کرد که نه تنها اتهامات متعددی در مورد نقض حقوق بشر در این پرونده وجود دارد، بلکه حق قربانیان برای اطلاع از حقیقت و شناختن عاملان این حوادث نیز نقض شده است.
وی در ادامه گفت: بازداشت‌های غیرقانونی افراد مشکوک به تروریست یادگار زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش در آمریکاست که تنها در یکی از آنها عاملان در دادگاهی در ایتالیا محکوم شدند. در این پرونده یکی از دادگاه‌های ایتالیا در نوامبر 2009، 29 تن از عوامل مخفیانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به طور غیابی به دلیل دست داشتن در بازداشت غیرقانونی یک نفر در میلان و انتقال او به لیبی محکوم کرد. یکی از این محکومان رییس دفتر سازمان سیا در میلان بوده است.
دولت آمریکا پس از واقعه 11 سپتامبر دست به اقدامات گسترده برای بازداشت افراد مشکوک به تروریست زد و این کار را به بهانه مبارزه با تروریسم انجام می‌داد. گفته می‌شود بسیاری از کشورهای اروپایی در این برنامه‌ها با سازمان سیا همکاری داشته و خاک خود را به نوعی در اختیار آمریکا قرار داده‌اند.
به گزارش آژانس اطلاعات حقوقی روسیه، دو زندانی گوانتانامو دادخواستی را در دیوان اروپایی حقوق بشر مطرح کرده و در آن گفته‌اند در سال‌های 2002 و 2003 پیش از انتقادشان به گوانتانامو چندین ماه در یک زندان مخفی در یکی از جنگل‌های لهستان حبس بوده‌اند که در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا قرار داشته است.
آن‌ها مدعی‌ هستند در طول این مدت هدف بدرفتاری و شکنجه از جمله حس غرق شدن مصنوعی قرار گرفته بودند.
سیاست‌های بحث‌برانگیز آمریکا برای مبارزه با تروریسم به طور رسمی در سال 2006 متوقف شد، اما اسناد و مدارکی که بتوان با آن ماهیت این برنامه‌ها را مشخص کرد تاکنون مخفیانه باقیمانده است. همان سال جورج بوش تایید کرد که پیش از انتقال 14 زندانی تروریست به گوانتانامو در زندان‌های مخفیانه سازمان سیا به امور آنها رسیدگی شده است.
دیوان اروپایی حقوق بشر رسیدگی به اتهامات لهستان را آغاز کرده و قرار است مشخص کند که آیا این کشور به تعهدات خود بر اساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر عمل کرده یا خیر.

“ انتقاد شدید گزارشگر سازمان ملل از بازداشت‌های غیرقانونی آمریکا ”