ارسال نامه‌هایی به 67 تن از مقامات عالی‌رتبه سازمان‌ ملل

کد خبر : #5067
تاریخ انتشار : دوشنبه, 6 اسفند 1397 12:08
تعداد بازدید کننده : 707
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ارسال نامه‌هایی به 67 تن از مقامات عالی‌رتبه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارش کمیته مشورتی شورای حقوق بشر در مورد تأثیر منفی تحریم بر بهره‌مندی از حقوق بشر نقض گسترده حقوق مردم ایران را در نتیجه تحریم‌های امریکا تایید می‌کند.

                                                               ارسال نامه‌هایی به 67 تن از مقامات عالی‌رتبه سازمان‌ ملل در آستانه اجلاس چهلم شورای حقوق‌بشر و با هدف درخواست اقدام فوری در حوزه تحریم

 

سازمان دفاع از قربانیان خشونت، در آستانه آغاز چهلمین اجلاس شورای حقوق ‌بشر سازمان ملل و با هدف تقبیح و اعتراض به خروج یک‌جانبه امریکا از برجام و نقض گسترده و غیر‌انسانی همه حقوق مردم ایران از طریق بازگرداندن تحریم‌های غیرقانونی خود و محکوم کردن این تصمیم ناشایست رییس جمهور امریکا در مجامع بین‌المللی، نامه‌‌هایی به دبیرکل، کمیسرعالی، یازده تن از گزارشگران ویژه مرتبط سازمان ملل، اعضای کمیته حقوق اقتصادی اجتماعی فرهنگی، اعضای کمیته حقوق کودک و اعضای کمیته حقوق معلولان ارسال کرده است.

محورهایی از نامه‌های ارسالی به شرح زیر است:

- اطلاعات بدست آمده توسط سمن‌های ایرانی نشان‌ می‌دهد که ایالات متحده تلاش منظم، همه‌جانبه و غیر رسمی خود را برای جلوگیری از هرگونه معامله مالی ایران و سایر کشورها، برای واردات اقلام بشردوستانه از جمله مواد غذایی و دارویی به کشور انجام می‌دهد.
- محروم کردن مردم ایران از دسترسی به غذا و دارو، نتیجه ناخواسته تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نیست؛ برعکس، بررسی‌های ما ثابت کرده‌اند که ایالات متحده به طور عمدی و مداوم از روز 4 نوامبر2018 دسترسی ایران به مواد غذایی و دارویی را مسدود کرده است.
- گزارش کمیته مشورتی شورای حقوق بشر در مورد تأثیر منفی تحریم بر بهره‌مندی از حقوق بشر(۱) نقض گسترده حقوق مردم ایران را در نتیجه تحریم‌های امریکا تایید می‌کند.
- حدود 40 گزارش درباره تأثیر تحریم بر حقوق بشر توسط سازمان ملل تهیه شده و در سایت این سازمان وجود دارد.
- گزارش‌های گزارشگر ویژه حقوق بشر و تحریم‌های یک‌جانبه، آقای ادریس جزایری، در مورد تأثیرات منفی تحریم، نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی توسط تحریم‌های امریکا را تایید می‌کند.
- سازمان دفاع از قربانیان خشونت در این نامه از دریافت‌کننده درخواست می‌کند که از ظرفیت بین‌المللی خود برای باز کردن کانال مسدود شده انتقال اقلام بشردوستانه به مردم ایران استفاده کند.
- سازمان دفاع از قربانیان خشونت اعمال تحریم‌های یک‌جانبه جامع و گسترده را در هر حالتی، نقض بنیادین حقوق بشر و نوعی جنایت علیه بشریت محسوب می‌کند.
- سازمان در این نامه‌ها، باتوجه به اختیار و مأموریت هریک از مقامات بین‌المللی فوق‌الذکر تقاضا کرده که برای کاستن از سنگینی بار تحریم‌ها بر دوش مردم ایران به ویژه اقشار آسیب‌پذیر اقداماتی را انجام دهند. به‌ عنوان مثال از دبیرکل سازمان ملل درخواست شده تا در جهت اجرای توصیه‌ گزارشگر ویژه تحریم، نماینده ویژه‌ای از سوی خود برای بررسی اثرات منفی تحریم بر حقوق بشر منصوب نماید. این نماینده در مقایسه با گزارشگر فعلی تحریم، از اختیارات گسترده‌تری برخوردار خواهد بود.
همچنین در این نامه‌ها از دبیرکل، کمیسرعالی، گزارشگران و اعضای کمیته‌های ناظر معاهداتی سازمان ملل درخواست شده تا توصیه‌‌های عملیاتی خود درخصوص رفع هرگونه اقدام قهری یک‌جانبه،به‌ویژه رفتارهای آمریکا علیه شهروندان ایرانی را به شورای حقوق بشر ارائه نموده و در واقع فضایی را برای بحث، نقد و ممنوعیت این اقدام ضد حقوق بشری فراهم آورند.

 

1. (A/HRC/28/74)

                                 UN  

 

“ ارسال نامه‌هایی به 67 تن از مقامات عالی‌رتبه سازمان‌ ملل ”