انتقاد شدید پکن از گزارش حقوق بشری آمریکا

کد خبر : #497
تاریخ انتشار : سه شنبه, 22 مهر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 399
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد شدید پکن از گزارش حقوق بشری آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال

دولت چین از گزارش حقوق بشر آمریکا درباره این کشور مبنی بر اعمال محدودیت‌های شدید علیه حامیان حقوق بشر، سازمان‌های مذهبی و سایر اعضای جامعه مدنی در چین به شدت انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: کمیسیون مستقل اجرایی- کنگره‌ای آمریکا در گزارش‌هایش حقایق را مطرح نمی‌کند و با هدف قبلی به چین حمله می‌کند.

هونگ افزود: دولت چین به شدت از این گزارش «رنجیده» شده و خواستار «توقف دخالت‌های این کمسیون» در روابط آمریکا - چین است.

این گزارش مدعی شده است، شی جنیپگ، رییس‌جمهور چین از زمان به قدرت رسیدنش در سال گذشته به پیشینیان خود و مدل حکومت آنها وفادار مانده است.

کمیسیون آمریکایی همچنین در این گزارش آورده است: حقوق بشر و شرایط اجرای قانون در چین مجموعاً طی سال گذشته پیشرفتی نکرده است و محدودیت‌های اعمال شده بر تجمعات و بیانات صلح‌آمیز و فعالیت‌های مذهبی در چین ادامه یافته است.

این گزارش همچنین از دولت آمریکا خواسته تا تمرکز بیشتری بر هنگ‌کنگ داشته باشد. فعالان حامی دموکراسی در هنگ‌کنگ طی اعتراضات اخیر خود خواستار انتخاب آزادانه رییس اجرایی منطقه خود بدون دخالت دولت چین شده بودند.

هیئت مستقل آمریکایی در این باره گفته است: اعضای کنگره و دولت باید حمایت از دموکراسی هنگ‌کنگ را با بیانیه‌ها و دیدارها در بالاترین سطح و بازدید از هنگ‌کنگ افزایش دهند.

هنگ‌کنگ در واکنش به این گزارش و اظهارات کمیته آمریکایی اعلام کرد، این سازمان‌ها باید درباره چیزهایی که می‌گویند، هوشیار باشند و از انجام اقدامات اشتباه در قبال این وقایع قانونی و مشروع خودداری کنند.

“ انتقاد شدید پکن از گزارش حقوق بشری آمریکا ”