قتل زنان در اروپا «Femicide»

کد خبر : #4951
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 آذر 1397 10:15
تعداد بازدید کننده : 634
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
قتل زنان در اروپا «Femicide»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰ زن در انگلیس به قتل رسیدند چنانچه در 2 مورد از هر ۵ مورد زن کُشی، خشونت بیش از حد اعمال شده است.

رواج پدیده قتل زنان در اروپا، سبب مصطلح شدن عبارت زن کشی «Femicide» در ادبیات این کشور‌ها شد. زن کشی در واقع نوعی از قتل است که طی آن زنان صرفا به دلیل جنسیتشان قربانی می‌شوند. براساس داده‌های مربوط به زن کشی در انگلیس، از هر پنج مورد زن کشی، در ۲ مورد خشونت بیش از حد اعمال شده است. یک کمپین مبارزه با خشونت اعلام کرد که از ۱۳۹ زن کشته در سال ۲۰۱۷ در انگلیس، ۵۸ مورد با اعمال خشونتی بیش از خشونت لازم برای قتل، قربانی شده‎اند.

براساس بررسی‌های انجام شده در خصوص ۱۳۹ مورد قتل زنان ۱۴ سال و بالاتر از آن به دست مردان در سال ۲۰۱۷، تنها ۲۱ زن انگلیسی قربانی حملات تروریستی لندن و منچستر بوده‎اند. این در حالی است که بسیاری از مقامات انگلیس میزان خشونت مردان علیه زنان و دختران را نه تنها معمولی و قابل تحمل می‌دانند بلکه بر توقف بودجه تخصیص یافته به خدمات حمایتی تاکید دارند. ۱۳۹ مورد قتل زنان در سال ۲۰۱۷ حاکی از روند افزایشی این معضل است. این میزان در سال ۲۰۱۴، ۱۳۹ مورد بود که سپس به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ۱۱۹ و ۱۱۳ مورد کاهش یافت.

از قربانیان سال ۲۰۱۷، پس از حذف شمار قربانیان حملات تروریستی مشخص شد که ۶۴ زن (۵۴.۲ درصد) توسط همسر فعلی یا سابق خود کشته شدند. ۳۱ نفر (۲۱.۶ درصد) از قربانیان توسط فرد غریبه کشته شدند که ۲۱ قربانی حملات تروریستی در این دسته قرار می گیرند. ۲۴ زن توسط مردی خارج از افراد فامیل مانند دوست، همسایه، همکار و ... به قتل رسیدند. ۱۰ زن (۷.۲ درصد) توسط پسرانشان و ۷ زن (۴.۹ درصد) توسط یکی دیگر از اعضای مرد خانواده کشته شدند. 

۸۲ تن از قربانیان یعنی ۵۹ درصد آنان بین ۲۶ تا ۵۵ سال سن داشتند و اکثریت آن‌ها در خانه خود یا قاتل به قتل رسیدند. از میان کسانی که توسط همسر سابق خود کشته شده‎اند، ۱۲ نفر یعنی ۵۵ درصد در اولین ماه پس از جدایی و ۱۹ نفر معادل ۸۷ درصد در نخستین سال جدایی کشته شدند. تقریبا سه چهارم قاتل‌ها یعنی ۱۲۶ نفر بین ۲۶ تا ۵۵ سال سن داشتند و بیشتر قتل‌ها با ابزار تیز انجام شده است.

 

منبع: خبرگزاری میزان

“ قتل زنان در اروپا «Femicide» ”