زنگ صلح/ آتش بس

کد خبر : #4946
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 آذر 1397 9:48
تعداد بازدید کننده : 494
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
زنگ صلح/ آتش بس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
توافق آتش بس از بامداد سه‌شنبه 27 آذرماه بین نیروهای انصار‌الله یمن و نیروهای حامی دولت مستعفی یمن در حدیده اجرایی شد.

سرانجام و علی‌رغم سنگ اندازی‌های ائتلاف متجاوز عربی، آتش بس در حدیده، استراتژیک‌ترین شهر بندری یمن از بامداد دیروز سه‌شنبه 27 آذرماه آغاز شد تا در مقابل نیروهای دولت مستعفی نیز از تعز خارج شوند و این شهر را به سازمان ملل واگذارکنند. همزمان با این آتش بس شکننده، انگلیس پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داد که در صورت تصویب این پیش‌نویس، دبیر کل سازمان ملل متحد پیشنهادات خود را برای نظارت بر روند آتش بس ارائه خواهد داد و از نزدیک ناظر بر آتش بس خواهد بود. امری که اگر به سرعت تصویب شود، می‌تواند ضامن هرچه بیشتر آتش بس باشد.
به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، پس از یک هفته مذاکره هیأت نیروهای مردمی انصارالله یمن و هیأت دولت مستعفی این کشور که تحت حمایت عربستان و امارات قرار دارد، در شهر ریمبو سوئد، روز پنجشنبه گذشته توافق آتش بس بین طرفین امضا و مقرر شد، این آتش بس از روز جمعه اجرایی شود اما ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان با نقض آتش بس و دولت مستعفی یمن با طرح این بهانه‌جویی که برای اجرای آتش بس نیاز به 72 ساعت زمان دارند، زمان اجرای آتش بس را به بامداد دیروز سه‌شنبه موکول کردند. دیروز هم تنها چند ساعت پس از اجرایی شدن آتش بس گزارش‌هایی از درگیری‌های پراکنده بین نیروهای مردمی انصارالله یمن و حامیان دولت مستعفی منصور هادی در حدیده درگرفت اما این درگیری‌ها باعث نشد آتش بس شکسته شود.
بر اساس توافق آتش بس حدیده که در سطح جهانی به توافق استکهلم نیز مشهور است، نیروهای مردمی انصارالله یمن که از سال 2014 به این سو کنترل شهر بندری حدیده را برعهده دارند، از دیروز سه‌شنبه به‌مدت 21 روز فرصت دارند، از این شهر عقب نشینی کنند و کنترل کامل شهر حدیده و سه بندر حدیده، رأس عیسی و صالیف را به سازمان ملل متحد بسپارند. در طرف مقابل نیز نیروهای حامی دولت مستعفی یمن که تعز، سومین شهر بزرگ یمن را در تصرف خود دارند، باید این شهر را به طور کامل تخلیه کرده و در اختیار سازمان ملل متحد قرار دهند. کمیته‌ای به ریاست سازمان ملل و با حضور نمایندگان دو طرف بر خروج نیروها از حدیده و تعز نظارت خواهند داشت. بنابر این توافق، بنادر شهر حدیده را نیروهای محلی اداره خواهند کرد و درآمدهای حاصل از این بنادر را در اختیار بانک مرکزی یمن قرار می‌دهند. سپس بانک مرکزی حقوق کارکنان سازمان‌های دولتی یمن در حدیده را پرداخت خواهد کرد. بیش از 1.2 میلیون کارمند دولتی حدود دو سال است، حقوق دریافت نکرده‌اند و همین مسأله باعث شده خدمات درمانی، بهداشتی و آموزشی دچار وقفه شود.

تعهد انصارالله به صلح
محمد عبدالسلام، سخنگوی نیروهای مردمی انصارالله یمن اخیراً در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی الجزیره عربی درباره خروج نیروهای انصارالله از حدیده گفت، اینکه سازمان ملل متحد کنترل حدیده را به‌دست بگیرد و نقش نظارتی بر واردات کالا‌ها به این بنادر داشته باشد هیچ اشکالی ندارد و از حدود یک سال پیش خواسته ما این بود. بندر حدیده یمن یک پادگان نظامی نیست تا ما از کنترل و سیطره بر این بندر سخن بگوییم. نیرو‌های نظامی‌ای که در شهر حدیده حضور دارند، به مناطقی می‌روند که مورد توافق با کمیته مشترک آتش بس قرار گرفته است و این مناطق مشخص است. پس از اجرای این مرحله، تنها محلی‌ها در حدیده می‌مانند.
وی با بیان این مطلب که انصارالله یمن به تداوم آتش بس در حدیده بسیار متعهد است، افزود، این شهر به لحاظ اقتصادی و نقشی که در وصول کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ از این‌رو در صنعا کمیته هماهنگی مشترک آتش بس با حضور نمایندگان دو طرف تشکیل شده و سازمان ملل با این کمیته در ارتباط مستقیم است. اما اگر حملات هوایی ائتلاف عربی ادامه پیدا کند دیگر نیازی به پایش اقدام‌های ناقض آتش بس نیست و دیگر لازم نیست که مثلاً گفته شود در فلان جا تیری از تفنگی به سوی طرف دیگر شلیک شده یا در جایی دیگر حملات توپخانه‌ای صورت گرفته است.
بنا بر گزارش رسانه‌ها، در روزهای جمعه تا دوشنبه گذشته و تنها چند ساعت قبل از آنکه آتش بس آغاز شود، تیراندازی‌های شدیدی در حدیده بین طرف‌های درگیر رخ داد و حتی در ساعات اولیه آتش بس نیز برخی رسانه‌ها از درگیری‌های پراکنده خبر می‌دادند. اتفاقی که می‌تواند امیدها به تداوم آتش بس را تضعیف کند، با این حال هیچ کدام از طرفین درگیری این درگیری های پراکنده را نقض آتش بس ندانستند. این در حالی است که انگلیس دیروز سه‌شنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داد که در صورت تصویب این پیش‌نویس، دبیر کل سازمان ملل متحد پیشنهادات خود را برای نظارت بر روند آتش بس ارائه خواهد داد و از نزدیک ناظر بر آتش بس خواهد بود. تاریخ رأی‌گیری درباره این پیش‌نویس اعلام نشده است.

 

منبع: روزنامه ایران

“ زنگ صلح/ آتش بس ”