درخواست رئیس دیدبان حقوق بشر در مورد مسلمانان روهینگیا

کد خبر : #4926
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 آذر 1397 16:18
تعداد بازدید کننده : 395
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
درخواست رئیس دیدبان حقوق بشر در مورد مسلمانان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار پیامی خواستار رسیدگی به وضعیت مسلمانان روهینگیا شد.

«کنت راث» رئیس دیدبان حقوق بشر در این پیام که در توئیتر منتشر شده آورده است: در هفتادمین سالگرد امضای پیمان نسل کشی بهترین راه ممکن برای گرامی داشتن آن رسیدگی به وضعیت آخرین قربانیان نسل کشی یعنی مسلمان روهینگیا و برآوردن خواسته های آنها یعنی محاکمه ارتش میانمار و فراهم کردن شرایط بازگشت امن به زادگاهشان است. خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار همچنان ادامه دارد و این امر موجب شده تا انتقادات زیادی متوجه «آنگ سان سوچی» رهبر این کشور بشود. در همین رابطه در ماه گذشته سازمان عفو بین الملل در تارنمای رسمی خود اعلام کرد که «جایزه سفیر وجدان» معتبرترین جایزه حقوق بشری خود را از سوچی به دلیل خیانت شرم آور او به ارزشهایی که سابقاً حامی آنها به شمار می رفت، پس می گیرد.

روز یازدهم نوامبر، «کومی نیادو» دبیرکل سازمان عفو بین الملل در نامه ای خطاب به آنگ سان سوچی به وی اطلاع داد که این سازمان جایزه سال ۲۰۰۹ را لغو خواهد کرد. از سوی دیگر در ماه گذشته همچنین گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار اعلام کرد که نسل کشی علیه مسلمانان روهینگیا همچنان ادامه دارد و دولت میانمار نشان داده که علاقه‌ای به ایجاد شرایط برابر و دموکراسی برای همه شهروندان خود ندارد.

از طرف دیگر رئیس هیئت سازمان در امور میانمار اعلام کرده که حداقل ۴۰۰ هزار مسلمان روهینگیا که سال گذشته نتوانستند از این کشور به سمت بنگلادش فرار کنند و همچنان در میانمار به سر می‌برند، در حال حاضر زیر شدیدترین محدودیت‌های و آزار و اذیت‌های سازماندهی شده از سوی نهاد های نظامی و دولتی میانمار قرار دارند و در حقیقت نسل کشی در میانمار همچنان ادامه دارد. مسلمانان روهینگیا از دو سال پیش تا کنون از سوی گروه‌های تندور بودایی و مورد حمایت ارتش و دولت میانمار به شدت زیر فشار و آزار و اذیت می‌باشند و بیش از چندصدهزار نفر از آنان مجبور به ترک خانه و محل زندگی خود و فرار به کشور بنگلادش در همسایگی میانمار شده‌اند.

بر اساس گزارشی که سازمان ملل در ماه آگوست درباره خشونت های صورت گرفته علیه مسلمانان روهینگیا منتشر کرد، ارتش میانمار متهم به داشتن «اهداف نسل کشی» در کشتار مسلمانان شده است. خشونت هایی که فقط در یک سال گذشته موجب مهاجرت ۷۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به بنگلادش شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

“ درخواست رئیس دیدبان حقوق بشر در مورد مسلمانان روهینگیا ”