انتقاد از رفتار میانمار با روهینجایی‌ها

کد خبر : #4847
تاریخ انتشار : شنبه, 7 مهر 1397 15:44
تعداد بازدید کننده : 451
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد از رفتار میانمار با روهینجایی‌ها
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نخست‌وزیر مالزی در سازمان ملل از دولت میانمار بابت کشتار و قتل‌عام مسلمانان روهینجایی در راخین انتقاد کرد.

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی تاکید کرد: من به عدم مداخله در امور داخلی کشورها معتقدم اما آیا جهان این قتل‌عام‌ها را می‌نگرد و کاری انجام نمی‌دهد؟ کشورها مستقل هستند اما آیا این بدین معنی است که آنها حق دارند مردمانشان را قتل‌عام کنند چون مستقل هستند؟ ماهاتیر محمد جمعه 6 مهرماه 1397 در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت، اقدامات دولت میانمار که آنگ سان سوچی آنها را تکذیب می‌کند، منجر به کشته شدن انسان‌ها، ویرانی خانه‌ها و آوارگی مردم آن شده است. او تاکید کرد: در میانمار، مسلمانان در ایالت راخین به قتل می‌رسند، خانه‌هایشان به آتش کشیده می‌شود و یک میلیون تن مجبور به فرار می‌شوند و در آب‌های آزاد غرق می‌شوند، تا بیایند در کمپ‌های موقت بدون آب و غذا، بدون کمترین اصول بهداشتی زندگی کنند. با این حال مقام‌های میانمار شامل یک برنده نوبل صلح این وقایع را تکذیب می‌کند.

ماهاتیر محمد همچنین از استانداردهای دوگانه کشورهای غنی و قدرتمند که درباره اهمیت تجارت آزاد سخن می‌گویند اما همزمان از شرایط تجارت در کشورهای فقیر و بدون استقلال کامل سوء استفاده می‌کنند، انتقاد کرد. او افزود: تجارت آزاد برای کشورهای کوچک به معنای از دست رفتن صنایع نوپای آنهاست. آنها باید محدودیت‌های تعرفه را کنار بگذارند و کشورشان را به روی تهاجم کالاهای کشورهای غنی و قدرتمند باز کنند. او تاکید کرد: در حالی که جهانی‌سازی برایمان مقادیری منفعت به همراه داشته است، اثبات شده است که تاثیرات آن برای استقلال کشورهای کوچک خطرناک است. ما حتی نمی‌توانیم حرف بزنیم و در جایی سخنی بگوییم، بدون آنکه ضبط نشود و علیه خودمان به کار نرود. اطلاعات علیه همگان جمع‌آوری می‌شود و کشورهای قدرتمند از آنها استفاده می‌کنند.

به گفته نخست‌وزیر مالزی، جهان امروزه در وضعیت آشوب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به سر می‌برد. علاوه بر این او گفت، جنگ تجاری میان قدرتمندترین اقتصادها کشورهایی را متحمل درد و رنج کرده، آشوب سیاسی بین‌المللی ایجاد می‌کند، درگیری‌ها را تجدید می‌کند و موجب گسترش تروریسم و کشته شدن میلیون‌ها تن می‌شود و همچنین بودجه‌هایی که باید برای کمک به فقرا استفاده شود، صرف خرید و حفظ تسلیحات جنگی گرانقیمت می‌شود. ماهاتیر محمد تاکید کرد: مشکلی در طرز تفکر ما در سیستم ارزشی ما وجود دارد... ما هنوز هم معتقدیم که درگیری‌ها میان کشورها با جنگ حل و فصل می‌شود.

او با ستایش تلاش‌های سازمان ملل برای مقابله با فقر، حفاظت از محیط زیست و برقراری صلح در تمامی کشورها، بر ضرورت اصلاحات در این سازمان خصوصا شورای امنیت تاکید کرد. او با تاکید بر لزوم اصلاح حق رای در شورای امنیت گفت: پنج کشور بر مبنای پیروزی‌های جنگی هفتاد ساله خودشان حق ندارند تا ابد از جهان باج بگیرند. علاوه بر این، جهانی بدون سازمان ملل فاجعه خواهد بود و معتقدیم که این سازمان باید منابع کافی دریافت کند. هیچکس نباید با کاهش‌های مالی آن را تهدید کند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ انتقاد از رفتار میانمار با روهینجایی‌ها ”