کمیته حقوق بشر سازمان ملل: توسعه شهرک سازی های اسرائیل نقض حقوق فلسطینیان است

کد خبر : #482
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 30 مهر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 575
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کمیته حقوق بشر سازمان ملل: توسعه شهرک سازی های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیته حقوق بشر سازمان ملل اقدام رژیم اسرائیل در تشدید سیاست‌های توسعه‌طلبانه و نقض حقوق فلسطینیان را به باد انتقاد گرفت....

کمیته حقوق بشر سازمان ملل اقدام رژیم اسرائیل در تشدید سیاست‌های توسعه‌طلبانه و نقض حقوق فلسطینیان را به باد انتقاد گرفت.
به گزارش پرس تی وی ، کمیته حقوق بشر سازمان ملل (UNHRC) روز دوشنبه (۲۸ مهر، ۲۰ اکتبر) از اقدام رژیم اسرائیل در تخریب منازل، توسعه شهرک‌ها و محدودیت دسترسی به آب برای کشاورزان فلسطینی انتقاد کرد.
نایگل رودلی (Nigel Rodley) رئیس کمیته یاد شده گفت: «این ساخت و سازهای غیرقانونی ریشه بسیاری از مشکلات از جمله ادعاهای موارد نقض حیات و آزادی تردد و غیره هستند.»
کورنلیس فلینترمن، یکی دیگر از اعضای این کمیته که پس از جنگ اخیر اسرائیل علیه غزه برگزار شد، نیز گفت: «فلسطینیان اغلب از سوی شهرک‌نشینان اسرائیلی که برای زندگی در شهرک‌های جدید می‌آیند مورد تهدید قرار می‌گیرند. می‌توان گفت کما بیش با آن‌ها در کشور خودشان مانند بیگانه رفتار می‌شود.»
تداوم فعالیت‌های شهرک سازی اسرائیل مانعی جدی در روند تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه ایجاد کرده است.
بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرکی که اسرائیل بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه‌ی باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است، سکنی گزیده‌اند.
سازمان ملل و بیشتر کشورهای جهان شهرک‌‌های رژیم اسرائیل را غیرقانونی می‌دانند چرا که این رژیم سرزمین‌های فلسطینی را در جنگ ۱۹۶۷ غصب کرده و بر مبنای مفاد کنوانسیون ژنو هرگونه ساخت و ساز از سوی اشغالگران در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

“ کمیته حقوق بشر سازمان ملل: توسعه شهرک سازی های اسرائیل نقض حقوق فلسطینیان است ”