قتل عام زنان و کودکان در «حدیده»

کد خبر : #4762
تاریخ انتشار : شنبه, 13 مرداد 1397 11:52
تعداد بازدید کننده : 498
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
قتل عام زنان و کودکان در «حدیده»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یمن اکنون درگیر وخیم‌ترین بحران انسانی جهان است و اوضاع می‌تواند برای مردم یمن به مراتب از این هم بدتر شود.

دست‌کم 55 نفر، از جمله زنان و کودکان، زیر باران موشک‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی در بندر حدیده یمن کشته شدند. یمن پس‌از سال‌ها جنگ و خونریزی، همچنان در آتش دخالت‌های بیگانگان می‌سوزد و وعده وعیدهای بین‌المللی برای متوقف کردن روند این مداخله‌های نظامی هم کاری از پیش نمی‌برد. پنجشنبه شب 11 مردادماه، وزارت بهداشت این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موشک‌ها بیمارستان الثوره و اسکله ماهیگیری پررفت‌ و آمدی را نشانه گرفته بودند. خبرگزاری رویترز آمار کشته‌شدگان را تا اواخر پنجشنبه شب، 28 نفر اعلام کرد اما خبرگزاری شینهوای چین روز جمعه 12 مردادماه این آمار را 70 نفر هم اعلام کرد و تعداد زخمی‌ها نیز به 124 نفر رسیده است. طاها المتوکیل وزیر بهداشت عمومی و جمعیت دولت یمن خبر داد که مقام‌ها و مسئولان یمنی در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های درمانی زخمی‌شدگان هستند و آمبولانس‌ها از ترس حملات موشک‌های ائتلاف به رهبری عربستان، زخمی‌ها را به صنعا یا دیگر استان‌ها منتقل نمی‌کنند. سازمان صلیب سرخ جهانی که از حامیان این بیمارستان است، نیز اعلام کرد که به‌منظور درمانی هرچه زودتر آسیب‌دیدگان، تجهیزات جراحی و پزشکی را به این بیمارستان فرستاده که جان بیش از 50 نفر از آنها که بشدت وخیم است، نجات داده شود. وزیر بهداشت یمن در مصاحبه با خبرگزاری سابا متعلق به حوثی‌ها گفت: «آنچه امروز ما شاهدش بودیم، جنایتی هولناک بود و امریکا نیز شریک جرم این جنایت است.»به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری الجزیره، امریکا با حمایت لجستیک خود از نیروهای ائتلاف امارات متحده عربی و عربستان سعودی که از سال 2015 حملاتشان را علیه مردم یمن آغاز کردند، در تلاش است خواسته این دو کشور را مبنی بر بازگرداندن عبدربه منصور هادی به صندلی قدرت، عملی کند. طی این جنگ سه ساله، بیش از 10 هزار نفر از مردم یمن کشته شده و بیش از 100 هزار کودک بر اثر گرسنگی و قحطی جانشان را از دست داده‌اند. طی هفته‌های اخیر سازمان ملل تلاش کرده تا توافقی را به جریان بیندازد که از وقوع حملات سنگین‌تر و تشدید وخامت اوضاع بکاهد. اکنون نگرانی‌های جهانی از این بابت است که با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره یمن، دسترسی به غذا، سوخت و دارو از این هم مشکل‌تر شود. یمن اکنون درگیر وخیم‌ترین بحران انسانی جهان است اما نگرانی سازمان‌های حقوق بشری نشان‌دهنده این است که اوضاع می‌تواند برای مردم یمن به مراتب از این هم بدتر شود. در همین ارتباط سازمان ملل با اعلام اینکه یمن صحنه بدترین بحران انسانی جهان است از طرف‌های درگیر خواست در ماه سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند.

بدن‌های تکه‌تکه شده در اسکله ماهیگیری
محمد حسنی رئیس اتحادیه صیادان حدیده به خبرگزاری الجزیره گفت در این منطقه هیچ هدف نظامی‌ای وجود ندارد و کسی توقع نداشت «صیادان و اسکله ماهیگیری هدف موشک‌های ائتلاف قرار بگیرد. اسکله و بازار ماهی‌فروشان همیشه مملو از آدم است. این نامش قتل عام نیست؟ ما در این منطقه هیچ پایگاه یا هدف نظامی‌ای نداریم. حتی اشخاص نظامی هم در اینجا رفت و آمد نمی‌کنند. هدف از این حمله ترویج ترس و واهمه میان مردم یمن است نه چیز دیگر». فتیق الردینی کارمند سازمان خیریه‌ای به‌نام «مونا ریلیف» که به مناطق دوردست یمن سفر می‌کنند می‌گوید: «در میان زخمی‌ها دو غیرنظامی بودند که از حمله موشک‌ها به اسکله ماهیگیران جان سالم به در برده بودند اما پس از آنکه بیمارستان هدف موشک‌های آل سعود قرار گرفت، کشته شدند.»
محمد عدو خبرنگار الجزیره در نزدیکی جیبوتی هم درباره حملات موشکی به یمن گفت: «مأموران نجات به خبرنگاران گفته‌اند در اسکله و بازار ماهی‌فروشان، تکه‌تکه‌های بدن روی زمین افتاده است. این بازار در 20 متری بیمارستان الثوره است؛ بیمارستانی که طی حملات موشکی به حدیده همواره به درمان و درمان زخمی‌شدگان می‌پرداخته است.» مقام‌های حدیده از بروز این حمله بشدت ابراز تعجب و نگرانی کردند زیرا براساس توافق‌ها، آتش‌بس اعلام شده بود و نیروهای ائتلاف عربستان- امارات هم تأکید کرده بودند که در همین راستا حمله جدیدی نخواهند کرد تا به تلاش‌های سازمان ملل برای استقرار صلح در این کشور فرصتی بدهند. پیش از این، سخنگوی نیروهای ائتلاف به شبکه العربیه متعلق به عربستان سعودی گفته بود که کمپین نظامی این ائتلاف «از محدودیت‌ها و مسیر واضح و آشکاری که بر اساس قوانین بین‌المللی تعیین شده است، پیروی خواهد کرد».

واکنش‌ها به جنایت در بندر حدیده
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به حمله موشک‌های عربستان به حدیده گفت:«استمرار هر روزه جنایات متجاوزان و سکوت مجامع بین‌المللی، وضعیت مردم یمن را به‌صورت نگران‌کننده‌ای وخیم کرده است.» در همین حال، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده امریکا در سازمان ملل هم به گفتن این جمله بسنده کرد که از طرف‌های درگیر در یمن باید خواست که به میز مذاکره بازگردند. او افزود: «ما به همه طرف‌ها یادآوری می‌کنیم که هرگونه اقدامی علیه تأسیسات مدنی غیرقابل قبول است.» از سوی دیگر، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل با اشاره به اینکه در حملات هوایی اخیر علیه شهر حدیده، تأسیسات آبی و زیرساخت‌های این شهر هدف قرار گرفتند، توقف فوری این حملات را خواستار شد.

 

منبع: روزنامه ایران

“ قتل عام زنان و کودکان در «حدیده» ”