عفو بین الملل: بحرین باید ابطال شهروندی مخالفان را لغو کند

کد خبر : #474
تاریخ انتشار : شنبه, 18 آبان 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 665
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عفو بین الملل: بحرین باید ابطال شهروندی مخالفان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عفو بین الملل از وزارت کشور بحرین خواسته است تا فورا تصمیم سال گذشته خود مبنی بر ابطال شهروندی ۳۱ تن از مخالفان را لغو کند.

به گزارش پرس تی وی ،سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه (۱۴ آبان) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «وزارت کشور بحرین باید تصمیم پیشین خود را فورا لغو کند و شهروندی همه ۳۱ فعال مخالف را به آنها بازگرداند. چنین اقدام تلافی جویانه ای تاثیری جدی بر مخالفان مسالمت آمیز و آزادی بیان خواهد داشت و تاثیرات حقوق بشری جدی بر همه مردم در بحرین به دنبال دارد.»

رژیم بحرین ماه نوامبر گذشته شهروندی فعالان مخالف را باطل کرد و این افراد را به «تهدیدی برای امنیت کشور» متهم کرد.

جواد و جلال فیروز دو برادری که از اعضای پیشین پارلمان بحرین و از حزب الوفاق مهمترین حزب مخالف بودند، از جمله افرادی بودند که شهروندی آنان از سوی رژیم آل خلیفه باطل شده بود.

این بیانیه همچنین تاکید دارد که «ابطال شهروندی» معترضان مخالف رژیم نشان از آن دارد که منامه به بی اعتبار کردن هر کسی که برای آنها تهدیدی به شمار آید، ادامه می‌دهند.

عفو بین الملل همچنین از رژیم بحرین خواست تا به جای ابطال شهروندی مردم بحرین و محروم کردن آنان از حقوق خود، به انتقادهای پیش روی خود پاسخ دهد.

بحرین از اواسط ماه فوریه ۲۰۱۱ صحنه اعتراضات مردمی هزاران نفری دموکراسی خواهانه است و معترضان با برگزاری اجتماعاتی در خیابان های سراسر این کشور، خواستار برکناری خاندان سلطنتی آل خلیفه از قدرت هستند.

نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۱ به خاک بحرین تجاوز کردند و به دولت این کشور در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز یاری رساندند.

براساس منابع محلی، از زمان آغاز اعتراضات مردمی در بحرین، تاکنون دهها نفر کشته و صدها تن بازداشت شده‌اند.

پزشکان حامی حقوق بشر می گویند پزشکان و پرستاران از سوی رژیم آل خلیفه بازداشت می‌شوند و مورد شکنجه قرار می‌گیرند و ناپدید می‌شوند، زیرا آنها مدارکی از جنایات مرتکب شده مقامات، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در سرکوب اعتراضات ضد دولتی در این کشور در اختیار دارند.

“ عفو بین الملل: بحرین باید ابطال شهروندی مخالفان را لغو کند ”