وخامت اوضاع حقوق‌بشر در اراضی اشغالی

کد خبر : #4703
تاریخ انتشار : یکشنبه, 10 تیر 1397 14:46
تعداد بازدید کننده : 581
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وخامت اوضاع حقوق‌بشر در اراضی اشغالی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در فلسطین نسبت به وخامت اوضاع حقوق‌بشر در اراضی اشغالی ابراز نگرانی کرد.

مایکل لینک، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در اراضی فلسطینی تاکید کرد، گزارش‌هایی که در جریان سفرش به منطقه به دست آمده تاریک‌ترین تصویر را تاکنون از وضعیت موجود در اراضی فلسطین به نمایش گذاشته است. لینک در بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از گذشت سال‌ها از سیطره تدریجی اسرائیل بر بخش‌های وسیعی از کرانه ‌باختری از طریق توسعه شهرک‌سازی و ایجاد مناطق نظامی بسته و اقدامات دیگر، به نظر می‌رسد که تل‌آویو به تصویب قانونی که بخش‌هایی از کرانه باختری را زیر حکم دولت اسرائیل خواهد برد، نزدیک می‌شود.

وی در ادامه افزود: این اقدامات به مثابه نقض قوانین بین‌المللی است و نباید تاثیرات شهرک‌سازی بی‌وقفه و مستمر بر حقوق بشر نادیده گرفته شود؛ این سومین سفر من به منطقه از زمان برعهده گرفتن پست گزارشگر ویژه حقوق بشر در اراضی فلسطینی از سال ۲۰۱۶ میلادی است و گزارش‌هایی که در این هفته دریافت کردم تاریک‌ترین تصویر را از وضعیت حقوق بشر در اراضی فلسطین اشغالی ترسیم کرده است. لینک پیشتر به منظور دیدار با نمایندگان جامعه مدنی، سازمان ملل و مسئولان دولتی جهت جمع‌آوری اطلاعاتی برای گزارش‌های آتی‌ خود که به شورای حقوق بشر ارائه خواهد داد، به امان، پایتخت اردن سفر کرده بود.

طبق گزارش او، فلسطینیان در کرانه باختری با اهانت‌های روزمره رو به رو هستند و آن‌ها تنها از طریق مراکز بازرسی اسرائیل امکان عبور و مرو دارند و با یورش‌های شبانه به منازلشان رو به رو هستند و نمی‌توانند منازل خود را توسعه دهند یا خانه جدیدی بسازند. این مسئول حقوق بشر نسبت به تداوم وخامت وضعیت غزه نیز هشدار داد و تاکید کرد: به عنوان مثال بحران برق کاهش نیافته است و اهالی غزه از اصلی‌ترین حقوقشان از جمله سلامتی، آموزش و همچنین از حق آزادی بیان و زندگی مسالمت آمیز محروم هستند.

وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به تاثیرات کاهش قابل توجه بودجه سازمان ملل به نقش حیاتی آن در ارائه خدمات بهداشتی، حمایتی، آموزش و همچنین اشتغال در غزه و کرانه غربی اشاره کرد. لینک همچنین نسبت به اطلاعات دریافت شده در این هفته ابراز نگرانی کرد. دو گزارشگر ویژه و کارشناسان مستقل از سوی شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل در ژنو تعیین شدند که مسئولیت آن‌ها بررسی اوضاع حقوق‌بشر و ارائه گزارش‌هایی از آن به این سازمان هستند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

“ وخامت اوضاع حقوق‌بشر در اراضی اشغالی ”