آمریکای ترامپ و تشدید نا برابری های اجتماعی

کد خبر : #4666
تاریخ انتشار : دوشنبه, 4 تیر 1397 8:23
تعداد بازدید کننده : 551
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آمریکای ترامپ و تشدید نا برابری های اجتماعی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
آمریکا به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به سرعت در حال تبدیل شدن به قهرمان تنگدستی است.

آمریکا به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان که روزگاری سرزمین فرصت های طلایی شناخته می شد، به سرعت در حال تبدیل شدن به قهرمان تنگدستی و نابرابری است. این در حالیست که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با محکوم کردن نتایج این تحقیق که روز پنجشنبه 31 خردادماه و تنها 2 روز پس از اعلان خروج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شد، توصیه کرده است که این سازمان باید بر فقر و تنگدستی در کشورهای جهان سوم تمرکز کند.
نیکی هیلی نماینده واشنگتن در سازمان ملل متحد در واکنش به نامه سناتور برنی سندرز و 18 سیاستمدار جمهوری‌خواه دیگر که در آن خواستار اقدام برای کاهش سطح شرم آور فقر در سراسر این کشور شده بودند، گفت: برای سازمان ملل واقعا مسخره است که به بررسی فقر در آمریکا بپردازد. این سیاستمداران برجسته ایالات متحده در نامه خود، نتیجه گیری مندرج در این گزارش سازمان ملل متحد را تائید کردند که طرح دولت ترامپ برای کاهش مالیات دریافتی از شرکت ها و ابرثروتمندان به میزان یک تریلیون و 500 میلیارد دلار به شدت به نفع ثروتمندان این کشور است و عدم تساوی را تشدید می کند. فیلیپ آلستون استاد حقوق و حقوق بشر دانشگاه نیویورک و مدیر این تحقیق سازمان ملل در باره فقر مطلق و حقوق بشر، برای اجرای آن به همراه گروهی از دستیاران و همکارانش به سراسر آمریکا از ایالت پورتوریکو و واشنگتن دی سی و آلاباما گرفته تا کالیفرنیا، جورجیا و وویجینیای غربی سفر کرد.
بر اساس این گزارش، بالاترین نرخ مرگ و میر کودکان در میان 20 کشور ثروتمند جهان به ایالات متحده تعلق دارد. هیلی ادعا کرده است که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، پیشرفت آمریکا را در کاهش فقر مرتبا نادیده گرفته است، هر چند نمونه ای دال بر این موضوع ارایه نکرد. گزارش سازمان ملل متحد در باره آمریکا نشان می دهد که 40 میلیون نفر در این کشور در فقر، 18 میلیون و 500 هزار نفر در فقر شدید و پنج میلیون نفر در شرایط فقر مطلق به سر می برند. با اینکه ممکن است نرخ رسمی بیکاری آمریکا در پائین ترین سطح قرار داشته باشد، اما یک موسسه خیریه (سیف هاوس اوتریچ) این کشور اعلان کرده که شاهد افزایش شمار بیکاران در این کشور است. به گفته نولان انگلیش مدیر این نهاد خیریه، دستکم 40 درصد افرادی که به این موسسه برای دریافت کمک مراجعه می کنند، شاغل هستند و حتی 2 یا سه شغل و فرزند دارند، اما برخی از آنان در ساختمان های متروکه یا خودروهایشان زندگی می کنند.
بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد، بیش از پنج میلیون تن از شهروندان ایالات متحده در شرایط جهان سومی زندگی می کنند که به عنوان فقر مطلق شناخته می شود. بر اساس این گزارش؛ به نظر می رسد که سیاست های دولت ترامپ عمدا به گونه ای طراحی شده است که حمایت های اساسی را از فقیرترین افراد جامعه آمریکا حذف و بیکاران را مجازات کند و حتی مراقبت ها و خدمات اساسی بهداشتی و درمانی را از حق شهروندی به امتیازی تبدیل کند که باید به دست آورده شود. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در باره فقر مطلق و حقوق بشر در آمریکا به سی ان ان گفت: تعصب نسبت به فقیران آمریکا، موجب اجرای سیاست های ستمگرانه می شود. دولت ترامپ معافیت های مالیاتی گسترده ای برا ی شرکت ها و ابرثروتمندان در نظرگرفته است و در همان حال، تهاجم نظام مندی را به سامانه رفاهی این هماهنگ می کند. به نظر می رسد هدف این راهبرد، دقیقا به حداکثر رساندن نابرابری و افکندن میلیون ها تن از آمریکائیان شاغل و کسانی که توانایی کار کردن ندارند، به ورطه تنگدستی و بدبختی است.
بر اساس آمار موسسه خیریه فیدینگ آمریکا، 46 میلیون شهروند آمریکا به نهادهای توزیع مواد غذایی وابسته هستند که این نسبت 30 درصد بیشتر از سطح سال 2007 است. به گفته آلستون، حتی شاغلان تمام وقت نمی توانند هزینه زندگی قابل قبول را تامین کنند و حتی برای رفع نیاز خود به کوپن مواد غذایی احتیاج دارند. این در حالیست که آمریکا که پیش از این با استناد به این گونه گزارش ها، از کشورهای دیگر به ویژه مخالفان سیاست های واشنگتن به شدت انتقاد می کرد، با رد گزارش این نهاد بین المللی درباره فقر شدید در آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ، آن را گمراه کننده، غیرمنصفانه و دارای انگیزه سیاسی دانست.
هیلی فرماندار سابق ایالت کارولینای جنوبی، گفت که عمیقا از 'آلستون' گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر و فقر مطلق در ایالات متحده، ناامید شده، زیرا آلستون وقت و منابع سازمان ملل متحد را تلف کرده و توجه را از وخیم ترین اوضاع حقوق بشر جهانی منحرف و به جای آن بر یکی از آزادترین و ثروتمندترین کشورهای جهان متمرکز شده است. نظارت این سازمان باید بر کشورهایی مانند جمهوری دمکراتیک کنگو و بروندی صورت گیرد که دولت هایشان باعث رنج و محنت ملت هایشان شده اند. آلستون گزارش فقر در آمریکا را به شورای حقوق بشر ارائه کرده ، شورایی که 46 عضو دارد و کرسی آمریکا اکنون در آن خالی است. 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

“ آمریکای ترامپ و تشدید نا برابری های اجتماعی ”