ممنوعیت برگزاری تظاهرات علیه خشونت‌های پلیس در فرانسه

کد خبر : #462
تاریخ انتشار : شنبه, 17 آبان 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 711
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ممنوعیت برگزاری تظاهرات علیه خشونت‌های پلیس در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پلیس فرانسه برگزاری تظاهرات در اعتراض به خشونت‌های پلیسی پس از کشته شدن اخیر یک دانشجوی این کشور به دست نیروهای پلیس را که قرار بود امروز در شهرهای تولوز و رن برگزار شود، ممنوع اعلام کرد.

پلیس فرانسه برگزاری تظاهرات در اعتراض به خشونت‌های پلیسی پس از کشته شدن اخیر یک دانشجوی این کشور به دست نیروهای پلیس را که قرار بود امروز در شهرهای تولوز و رن برگزار شود، ممنوع اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از فارس، در پی کشته شدن یک دانشجوی 21 ساله بر اثر انفجار نارنجک پرتاب شده از سوی پلیس فرانسه و به دنبال آن برگزاری تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز متعدد در این کشور طی روزهای اخیر، پلیس این کشور برگزاری تظاهرات‌های مشابهی را که قرار بود امروز در شهرهای تولوز و رن برگزار شود، ممنوع اعلام کرد.
به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، در پی برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز یکشنبه گذشته در خیابان‌های پاریس که به خشونت و درگیری کشیده شده بود، 77 نفر از سوی پلیس فرانسه دستگیر شدند. تظاهرات از آنجا شروع شد که هفته گذشته «رمی فریس»، دانشجوی 21 ساله با انفجار نارنجک از سوی پلیس فرانسه کشته شد. رمی در تظاهرات دانشجویان که به پروژه سدسازی در جنوب غرب فرانسه اعتراض داشتند، شرکت کرده بود.
پلیس فرانسه شب گذشته (جمعه) برگزاری تظاهراتی را که قرار بود امروز شنبه در اعتراض به خشونت‌های پلیسی و با هدف توقف اینگونه خشونت‌ها در شهرهای تولوز و رن برگزار شود، ممنوع اعلام کرد.
از زمان کشته شدن رمی فریس در فرانسه تظاهرات‌های متعددی در اعتراض به خشونت‌های پلیسی صورت گرفته که بر اثر آن شمار زیادی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات‌ها در جریان درگیری با پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
چندین شهر فرانسه از جمله «نانت» و «تولوز» روز شنبه صحنه تظاهرات علیه خشونت پلیس بود که این تظاهرات‌ها در ابتدا با هدف ادای احترام به جوان کشته‌شده در یک تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز، برگزار شد اما با دخالت نیروهای پلیس، به درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی منجر شد.
پروژه ساخت سد، اکنون به حال تعلیق درآمده و پلیس فرانسه نیز به طور موقت از به کارگیری نارنجک‌های اشک‎‌آور و نورزا منع شده است و اعتراضات هم کماکان ادامه دارد.
دانشجویان فرانسه شامگاه پنجشنبه تجمعی با عنوان «انصاف و حقیقت برای رمی و علیه خشونت پلیس» برگزار کردند و شعار دادند که «ما برای رمی مبارزه می‌کنیم، ما برای خودمان مبارزه می‌کنیم».
معترضین همچنین خواستار ممنوعیت استفاده از نارنجک‌های نورزا و اشک‌آور از سوی پلیس شدند و در بیانیه‌شان «اجرای عدالت» را درخواست کردند.
فعالان محیطی دومین شب خود را در چادرهای برپا شده در روبروی دادگاه شهر روئن گذراند. اعتراض اکنون از پاریس فراتر رفته و در تمام فرانسه گسترده شده است.

“ ممنوعیت برگزاری تظاهرات علیه خشونت‌های پلیس در فرانسه ”