اقدامات رژیم اشغالگر در غزه جنایات جنگی است

کد خبر : #4539
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 اردیبهشت 1397 12:26
تعداد بازدید کننده : 338
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اقدامات رژیم اشغالگر در غزه جنایات جنگی است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نیروهای اسرائیلی از 30 مارس تا کنون، 106 فلسطینی، از جمله 15 کودک را کشتند و 12هزار نفر را زخمی کردند.

'زید رعد الحسین'،کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل، واکنش مرگبار رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات فلسطینی ها در مرز غزه را به عنوان اقدامی کاملا نامناسب محکوم کرد وگفت، اقدامات این رژیم می تواند مشمول نقض کنوانسیون های ژنو و در زمره جنایات جنگی باشد. زید روز جمعه 28 اردیبهشت در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: مدرک کمی در رابطه با تلاش اسرائیل برای حداقلی نشان دادن خسارات و تلفات در اعتراض دوشنبه 24 اردیبهشت گذشته فلسطینی ها در مرز غزه وجود دارد. نیروهای اسرائیلی از 30 مارس تا کنون، 106 فلسطینی، از جمله 15 کودک را کشتند و 12هزار نفر را زخمی کردند.

وی افزود: اسرائیل یک قدرت اشغالگر است و طبق حقوق بین الملل ملزم به حفاظت از مردم غزه و تامین رفاه و آسایش آنهاست. پایان این اشغالگری، خشونت و ناامنی معلوم نیست. زید خاطر نشان کرد: بسیاری از فلسطینی هایی که روز دوشنبه کشته یا زخمی شدند، کاملا غیرمسلح بودند و با سلاح واقعی از پشت، سینه و سر هدف قرار گرفتند. در روز دوشنبه در ازای 60 فلسطینی، یک اسرائیلی، آن هم با پرتاب سنگ، کشته شد. این نشان می دهد که واکنش اسرائیل کاملا نامناسب و خارج از قاعده بود. به گفته کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل، این کشتارها نتیجه استفاده غیرقانونی از قوه قهریه از سوی قدرت اشغالگری است که می تواند مشمول نقض کنوانسیون های ژنو باشد. چنین تخلفاتی 'جنایات جنگی' خوانده می شوند.
فلسطینی های غزه که از هفت هفته پیش، روز جمعه 21 اردیبهشت در مرز غزه اقدام به برپایی 'راهپیمایی بازگشت بزرگ' می کنند، دوشنبه 24 اردیبهشت، همزمان با روز نکبت و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس نیز به نشانه اعتراض در مرز غزه تجمع کردند. شورای حقوق بشر سازمان ملل، جمعه این هفته 28 اردیبهشت، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی پاکستان و سایر کشورهای مسلمان را که خواستار اعزام هیئت تحقیق مستقل و بین المللی این شورا برای بررسی جنایات اسرائیل است، بررسی می کند. زید گفت که از درخواست ها برای انجام تحقیق بین المللی، مستقل و بیطرف درباره کشتار فلسطینی ها حمایت می کند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

“ اقدامات رژیم اشغالگر در غزه جنایات جنگی است ”